Genel SağlıkHABERLER

‘SU’YUNUZ BOL, KİLONUZ YERİNDE OLSUN

Yaz geliyor. Sağlıklı, fit, güzel bir vücut için Özel FGM Polikliniği’nden Diyetisyen Kamuran Olgun, günde en az 8 bardak su öneriyor. Metabolizmayı hızlandırıp yakma gücünü arttıran su, tokluk hissi vererek fazla yemeyi de engelliyor.

Kilo kaybetmek, kilo korumak ve fazla besin alımını engellemek için bol su içilmesi gerektiğini vurgulayan Olgun, ‘Yaşam için en temel iki temel madde, su ve oksijendir. Bütün metabolik olaylar, zararlı maddelerin taşınması ve atılması, vücut ısısının denetimi, besinlerin sindirimi, emilimi ve hücre içine taşınması gibi birçok faydası olan su, aynı zamanda tokluk hissi vererek iştahı da azaltır. Dolayısıyla kilo vermeye yardımcı olur.’diyor.

Günlük su tüketimi ne kadar olmalıdır?

Günde 8-10 bardak su yeterlidir.

Gün içinde tükettiğimiz içecekler su ihtiyacımızı karşılıyor mu?

Su yerine kolalı içecekler, çay ve kahve içmek suya olan gereksinimi karşılamadığı gibi içerdikleri kafein nedeniyle vücuttaki suyu atmaya neden olarak suya olan ihtiyacı da arttırabilirler. Bu yüzden sıvı gıdamızı, su olarak almak gerekir.

Yemekten önce su içilmeli mi?

Yemekten önce içilecek 1 bardak su, tokluk hissi vereceği için faydalı olacaktır. Ayrıca sindirim sisteminin daha iyi çalışması için sabah aç karnına 1 bardak ılık su içmek iyi gelir.

Fazla su içmek zararlı mıdır?

Her şeyde olduğu gibi suyun da aşırı tüketilmesi zararlıdır. Aşırı su, kandaki sodyum oranının düşmesine(hiponatremi), böbreklerin arıtma yeteneklerinin aşılmasına, hücrelerin aşırı su alarak şişmesine bu nedenlerden dolayı da beyinde ödeme ve ölüme neden olabilir.