SÜS HAVUZLARI SAĞLIĞI TEHDİT EDİYOR

Park ve bahçelerdeki kirli süs havuzlarında serinlemek isteyen çocukların sağlığının tehdit altında olduğu bildirildi.

Her türlü mikrobun bulunduğu havuzlara giren çocukların göz, kulak ve idrar yolları iltihabı hastalıklarına yakalanma riskleri çok fazla. Bu arada, başta ishal olmak üzere mide ve bağırsak rahatsızlıkları da meydana geliyor.

Hava sıcaklığının 40 derecenin üzerine çıktığı Gaziantep’te, özellikle öğle saatlerinde sıcaktan bunalanlar, serinlemek için değişik yöntemler uygulayarak rahatlamaya çalışıyor. Sıcaklığın en şiddetli olduğu öğle saatlerinde, kentin ana cadde ve sokaklarında insan sayısının azlığı dikkat çekerken, park ve bahçeler, insanlar için sığınılacak mekanlar oluyor. Yaşlılar, buldukları gölgelikte serinlemeye çalışırken, çocuklar, kirli olmasına karşın, hem oyun olsun hem de serinlemek için kendilerini kirli suların bulunduğu havuzlara atıyorlar.

Gaziantep Çocuk Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Mehmet Berk, kirli su havuzlarının çocuk sağlığını tehdit ettiğini ifade ederek, kesinlikle izin verilmemesi gerektiğini belirtti. Park ve bahçelerde bulunan havuzların suyunun temiz olmadığının bilindiğini, kirli ve hastalık taşıyan sulara girip serinlemeye çalışan çocukların sağlıklarının tehlikeye girdiğini anlatan Berk, şöyle konuştu: “Her türlü mikrobun bulunduğu havuzlara giren çocuklar göz, kulak ve idrar yolları iltihabı hastalıklarına yakalanma riskleri çok fazla. Bu arada, başta ishal olmak üzere mide ve bağırsak rahatsızlıkları da meydana gelir. Kısacası, kirli su havuzlarında serinlemeye çalışıp, bunu bir oyun gibi algılayan çocuklarımızı çok ciddi sağlık sorunları bekliyor. Bu duruma kesinlikle engel olunması gerekiyor. Park ve bahçelerdeki görevliler bu konuda daha duyarlı olmalı, aileler de çocukları havuzlara girmemeleri konusunda uyarmalıdır.”