STRESİN İLACI KAHKAHA

Hintli Doktor Madan Kataria’nın 1995 yılında keşfedip uygulamaya koyduğu Gülme Yogası (Laughteryoga), Antalya’da tatilcilerin streslerini almaya başladı.

Stresten ortaya çıkan ve aralarında şeker, yüksek tansiyon, kanser, mide ve başağrısı gibi birçok hastalığın tedavisinde yardımcı olduğuna inanılan gülme yogasını Antalya’da ilk kez uygulamaya koyaN Gülme Yogası Hocası Gökhan Yalça, ücretsiz uyguladığı seansta, katılanlara keyfli dakikalar yaşattı.

Atatürk Kültür parkı’nda sabah saat 07 30’dae ısınma hareketleriyle başlayan aktivite, Gökhan Yalça’nın eline megafonu alıp kahkaha atmaya başlamasıyla biranda yön değşitirdi. Seansa katılan yaklaşık 30 kişiye önce insanların neden gülmesi gerektiğini anlatan Yalça, kahkaha’nın birçok hastalığın tedavisinde en önemli yardımcı unsurlardan biri olduğunu, sabah zorla da olsa gülüp kahkaha atabilenlerin gün içinde stersten kaynaklanan rahatsızlarla daha az mücadele ettiğinin ıspatlandığını söyledi. Özellikle zamansız ve sebephsiz ortaya çıkan başağrılarında gülmenin en iyi tedavi yöntemli olduğunu söyleyen Yalça, konuşmasının ardından seansa bayladı.

Aralarında kadın ve cçocukların da bulunduğu tatilcileri yaptığı espriler ile güldürmeye çalışan Yalça, bunda da başarılı oldu. İnsanları birbirine yaklaştırıp tokalaştıran, alkışlatıp kahkaha attıran Yalça, yaklaşık 2 saatlik seansın ardından ise, atılan kahkahaları, dünyanın farklı üylkelerinde sıkıntı çeken insanlara farklı bir şekilde ulaştırdı. Seansa katılanların el ele tutuşup halka oluşturduğu son seansta, gözlerini kapatıp, farklı ülkelerde acı ve sıkıntı çeken insanları düşünen Antalyalılar, onların da kahkaha atabilmeleri için dilekte bulundular.

Kaynak: www.mynet.com