Genel SağlıkHABERLER

STRESE KARŞI MAGNEZYUM

Hayati önem taşıyan 11 mineralden birisi olan ve doğal sağlık kaynağı olarak nitelendirilen magnezyum, başta stres olmak üzere çok sayıda hastalığa karşı iyi geliyor.

Konya Numune Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Vedat Erden, vücudumuzda sürekli doldurulması gereken bir magnezyum rezervi olduğunu belirterek, bu mineralin görevini yerine getirebilmesi için vücuda devamlı magnezyum alınması gerektiğini söyledi.

Yanlış beslenme ve topraktaki bu mineralin giderek azalması magnezyumun vücut tarafından yeteri kadar alınamamasına neden olduğunu bildiren Konya Numune Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Vedat Erden, ayrıca fazla terlemenin, müshil veya idrar söktürücü ilaç kullanmanın magnezyum eksikliğini artırdığını kaydetti.

Stres, gebelik ve emzirme gibi durumlarda, vücudun magnezyuma olan ihtiyacının daha da arttığını ifade eden Erden, şöyle devam etti: “Vücut, bu mineralin yeteri kadar alınmaması durumunda kemiklerde depo edilmiş olan magnezyumu kullanır. Rezervi bittiği zaman da çeşitli sorunlar ortaya çıkar. Mide-bağırsak bölgesinde, idrar yollarında, baldırlarda kramplar, kalp ritminde bozukluklar, boyunda ve omuzlarda kasılmalar veya sinirlilik, ellerde uyuşukluk ve karıncalanma, migren, dikkat azlığı, gürültüye karşı hassasiyet magnezyum eksikliğinin işaretleridir.”

Hayati önem taşıyan 11 mineralden birisi olan ve doğal sağlık kaynağı olarak nitelendirilen magnezyumun, başta stres olmak üzere çok sayıda hastalığa karşı iyi geldiğini vurgulayan Erden, “Özellikle migrene karşı iyidir ve kalbi korur. Astım ve alerjik nezleyi hafifletir. Ayrıca cildi düzgünleştirir, saçı güzelleştirir, tırnakları kuvvetlendirir” dedi.

Magnezyumun fazlasının zararı olmadığını çünkü fazlasının sorun yaratmadan vücuttan atıldığını belirten Erden, “Vücut için gerekli olan magnezyumu almak için kakao, ıspanak, yağlı peynir, dil balığı ve muz gibi gıdalara ağırlık verilmelidir” diye konuştu.