Genel SağlıkHABERLER

STRES İŞ PERFORMANSINI ARTIRIYOR

Bizi zorlanmaya sokan her durum, her yaşantı, her koşul stres anlamına gelmektedir. Bu bakış açısı içinde hepimiz büyük– küçük, çocuk- yaşlı, kadın- erkek hepimiz stresliyiz. Ancak stres kimi zaman bizi güçlü de kılabilir. Yeter ki onunla baş etmeyi öğrenebilelim. Anadolu Sağlık Merkezi’nden (ASM) Uzman Psikolog Sevil Usanmaz, stresin güce dönüştürülebilmesinin yollarını anlattı.

Çevremizde stresle ilgili bu kadar çok etken varken hayatımızdaki stresi kökünden halletmemiz pek mümkün değildir. Stres karşısında insanlar kendilerini korumak için çeşitli tepki ve davranışlar gösterirler. Bütün canlılar, stresi yaratan durumla ya mücadele ederler veya bu durumdan uzaklaşırlar. Buna “savaş veya kaç” ilkesi denir.

Stres nedenleri değişse de stres karşısında insanların gösterdiği tepkilerin benzerlik gösterdiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi’nden (ASM) Uzman Psikolog Sevil Usanmaz şunları söyledi:

“Stres karşısında organizmanın bütünlüğü tehdit altındadır ve organizmanın kendini korumak için oluşturduğu dengesi bu durumdan etkilenir. Bozulan dengenin yeniden sağlanması gerekir. Denge, bu durumla savaşarak veya kaçarak yeniden oluşturulur. Stresle sürekli ama etkisiz mücadele tükenmişliğe yol açar. Stres nedenleri değişse de stres karşısında insanların gösterdiği tepkiler benzerlik gösterir. Ancak stres durumunda otonom sinir sistemi tepki verdiğinden stres karşısında hemen herkeste aynı bedensel ve fizyolojik değişiklikler olur.”

Stres işe yarayabilir!

Psikologlara göre; stres, onu zihninde taşıyan kişiye aittir. Bireysel farklılıklar,algılama, hissetme, öğrenme, sosyo- kültürel özellikler, zihinsel kapasite, cinsiyet, yaş, geçmiş yaşantılara ait izler, uyaranı strese dönüştürür.

Stres karşısında verdiğimiz tepki, uyarana yüklediğimiz anlama bağlıdır. Bireyin, geçmiş yaşantıları, yanlış öğrenmeleri, ihtiyaçları ve beklentileri bir durumu veya uyaranı ’Stres veren’ veya ’Stres vermeyen’ olarak tanımlamasına neden olur. Bazen biraz stresin işe yaradığı söylenir

Biraz stres performansı iyileştirir, bireyi aktif yapar, örneğin;

Sınav varsa biraz stresim vardır ama ders çalışırım
Yetişecek bir iş için çalışma hızımı ve süremi artırırım
Yeni bir arkadaşım varsa biraz stresim vardır
Biraz stres merak duygusunu artırır yeni öğrenmeler sağlar

Stresle başa çıkmak için doğru nefes alıp verin !

Anadolu Sağlık Merkezi’nden (ASM) Uzman Psikolog Sevil Usanmaz, stresle başa çıkma konusunda şunları söylüyor:

“Stresle başa çıkmada en etkili yol gevşemedir. Bedende meydana gelen gerginliği tersine çevirir. Gevşemenin ilk adımı solunumu kontrol etmektir. Doğru nefes almayı yeniden öğrenebiliriz. İyi nefes derin, ağır ve sessiz olmalıdır. İyi nefes almak, iyi nefes vermekle olur. Aldığımız nefesi ağzımızdan yavaşça ve iyice verirsek gevşeriz. Kısa nefes alıp verme gevşemeyi sağlamayacağı için stresle başa çıkmada iyi bir yöntem olmayacaktır.”

Stresle başa çıkabilmek için diğer bazı öneriler ise şöyle:

Empati duygunuzu geliştirin, diğerlerinin duygusunu hissetmeye çalışın.
Öfke kontrolünü ve zaman yönetimini öğrenin.
Kendinizi daha çok sevin, ve daha fazla güvenin.
Kendinizi ödüllendirin,
Olumlu düşünün.
Değişimlere açık olun.