SSK HASTALARI ŞİMDİ DE İLAÇ KRİZİNDE

SSK’nın ilaç mönülerini henüz tanımayan devlet hastanesi doktorları, SSK’lı hastalara ilaç yazmakta sıkıntı çekiyor.

Zaman Gazetesi’nden Necip Çakır’ın haberine göre Sağlık Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında yapılan protokol gereği devlet hastanelerinde muayene olan SSK’lılar, ilaçlarını buralara açılan Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) eczanelerinden alıyor. SSK, hastalarına çoğunlukla kendi üretimi olan ilaçları ve piyasada bilinen ilaçların muadillerini veriyordu. Devlet hastaneleri doktorları ise SSK’nın ilaç mönülerini yeterince tanımamaları sebebiyle SSK’lı hastalara ilaç yazmakta sıkıntı çekiyor. Ayrıca devlet hastaneleri içine açılan SSK eczanelerinde yeterli ilaç ve personel bulunmaması sebebiyle vatandaşlar ilaçlarını almakta sorun yaşıyor.

Sağlık Bakanlığı yaşanan bu karmaşayı giderebilmek için devlet hastanesi doktorlarına SSK ilaçlarını tanıtıcı faaliyetler yapacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın uzman personelleri, devlet hastaneleri doktorlarına SSK ilaçlarıyla ilgili eğitim verecek.

SSK’nın ‘İlaç Kullanma Talimatı’nı sadeleştirme çalışmalarına da başlayan Sağlık Bakanlığı, önümüzdeki birkaç ay içinde ilaçlarda uyum problemini ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Devlet hastaneleri de kendi personellerine SSK ilaçlarını tanıtıcı brifingler vermeye başladı. Zekai Tahir Burak Doğumevi Hastanesi Başhekimi Leyla Mollamahmutoğlu, doktorlarının SSK ilaç mönülerine aşina olmamaları sebebiyle sıkıntı yaşadıklarını söyledi. Mollamahmutoğlu, bu sorunu aşabilmek için doktarlarına SSK ilaçlarıyla ilgili eğitim verdiklerini ifade etti.