SPERMLERDE KROMOZOM BOZUKLUĞU DÜŞÜĞE YOLAÇIYOR

Spermlerdeki kromozom bozukluklarının tekrarlanan düşüklere yol açtığı bildirildi.

Araştırmada, eşleri en az 3 kez nedeni bilinmeyen düşük yapmış erkeklerin spermlerinde fazla ya da eksik kromozomların oranı yüksek bulundu.

Doğum ve Jinekoloji dergisinde yayınlanan bir araştırmada, spermlerdeki kromozom bozuklularının embriyolarda anormalliğe ve dolayısıyla da düşüklere yol açabileceği belirtildi.Araştırmada, eşleri en az 3 kez nedeni bilinmeyen düşük yapmış 24 erkeğin menilerinin kalitesi ve sperm kromozomları incelendi. Bu erkeklerin durumu, son iki yılda baba olmuş bir grup sperm bağışçısı ve genel nüfus içinden seçilmiş 42 erkekle karşılaştırıldı.Araştırma sonucunda, eşleri sürekli düşük yapan erkeklerin spermlerinde fazla ya da eksik kromozomların oranı yüksek bulundu.

Araştırmayı kaleme alan Utah Üniversitesi’nden Dr. Douglas T. Carrell, bu durumdaki çiftlerin “bu alandaki bir uzmana” başvurmalarını tavsiye etti ve sürekli düşüklerin nedeninin bulunamaması halinde “spermlerde bozukluk olabileceği olasılığının” göz önüne alınması gerektiğini belirtti. Ancak Carrell, “tüm spermlerin bozuk” olmayabileceğini belirterek, gelecekte yardımcı üreme teknikleriyle “en iyi spermlerin” seçilerek bu sorunun ortadan kaldırılabileceğini söyledi. Uzmanlar, 3 ya da daha fazla düşük durumunun, çiftlerin yüzde 1’inde görüldüğünü, bu tür vakaların yarısından fazlasında düşüklerin nedeninin bilinmediğini belirtiyorlar.