Genel SağlıkHABERLER

OBEZİTE OKULUNDAN ÜCRETSİZ HİZMET

Ankara Numune Hastanesi’nde faaliyet gösteren Obezite Okulu, türlü diyetlere rağmen kilo veremeyen ya da verdiği kiloları fazlasıyla geri alanlara; sağlıklı beslenmenin yollarını öğretiyor. Okula giden obezler, aç kalmadan kilo veriyor.

Türkiye’de en önemli sağlık sorunlarından olan obeziteye karşı, Ankara Numune Hastanesi’nde açılan Obezite Okulu hastalarına ücretsiz eğitim hizmeti veriyor.

Okulun sorumlusu Uzman Doktor Sevgin Biçer, yaklaşık 10-12 kişilik gruplara, diyetisyen ve psikolog eşliğinde bilişsel davranış tedavisi uyguladıklarını belirtti. Kilo vermek için öncelikle beyinde bir kararlılık oluşturduklarını ifade eden Biçer, okula devam edenlerin beslenme alışkanlıklarının değiştirildiğini söyledi. Biçer, “Öğrenciler, yediklerinin miktarı ve niteliğinden haberdar oluyorlar. Yiyecek gruplarını, kalorilerini, günlük ne yemeleri gerektiğini, neyin ne yerine yenilebileceğini, neden egzersiz yapmaları gerektiğini öğreniyorlar.” dedi.

Okulun öğrencileri arasında, 54 yaşındaki Sevinç Kuzu da yer alıyor. Şubat ayından bu yana 100 kilodan 80 kiloya düştüğünü anlatan Kuzu, verilen kiloların nasıl koruabileceğini de öğrendiklerini belirtti. Kuzu, “Daha önce kendi çabamla 25 kilo verdim ancak sonra geri aldım. Bu okulun en güzel yanı kilonuzu nasıl koruyabileceğinizi de öğretmeleri.” diye konuştu.

Okulda ilk beş gün teorik eğitim verildiğini anlatan Kuzu, bu sayede besin etiketlerini okuyabildiklerini, hangi yiyecekte ne kadar kalori olduğunu öğrendiklerini kaydetti. Kuzu, “Diyet zevkli bir hale geldi. Üstelik küçük kaçamaklara da izin veriyorlar. Yediklerimizin kalorisini bildiğimiz için, onu, başka şeylerden feragat ederek tolere edebiliyoruz. Abur-cubur ne olursa yemiyoruz. Daha dengeli ve sağlıklı besleniyoruz. Aç kalmadan kilo veriyoruz.” diye ifade etti. Verdiği 20 kilodan sonra kendisi ile daha barışık hale geldiğini aktaran Kuzu, “Önceden aynalara bile bakamıyordum. Artık hayatın içinde canlı, kanlı, diri olduğumu hissediyorum.” şeklide konuştu.

Hatice Yaşar isimli 43 yaşındaki bir başka öğrenci ise okulda 84 kilodan 77 kiloya düştüğünü aktardı. Daha önce uzun süre aç kalarak kilo vermeye çalıştığını aktaran Yaşar, “Burada ara öğünü, aç kalmadan zayıflanacağını öğrendik.” şeklinde konuştu.

Hatice Yaşar’ın annesi 62 yaşındaki Ayşe Ekizce de obezite okuluna devam edenlerden. Hangi şikayetle olursa olsun her gittiği doktorun, kendisine kilo vermesini tavsiye ettiğini anlatan Ekizce, “98 kilodan 93’e indim. Keşke, 70’lere kadar inebilsem.” diye konuştu.

Öte yandan, Biçer’in verdiği bilgiye göre, kilo almanın birçok farklı nedeni bulunuyor. Türk toplumu sevinç ve üzüntüsünü genelde yemekle pekiştiriyor. Damak tadı için, çöpe gitmesin diye, ikram edeni kırmamak adına ya da çocuğa yemek yedirirken bile yemek yenebiliyor.

Diyet yaparken, yapılan en büyük hata ise aç kalarak kilo vermeye çalışmak. Şeker, yağ ve hamurun hiçbir şekilde tüketilmediği diyetlere de işaret eden Biçer, bütün besin gruplarından, ölçülü bir şekilde yenilmesi gerektiğinin altını çizdi.

CİHAN