Genel SağlıkHABERLER

SOYANIN AĞIZ SAĞLIĞINA FAYDALARI DA KANITLANDI!

Soyanın ağız ve diş sağlığı üzerindeki faydaları için dünyada ilk araştırma Japonya’da yapıldı. Japonya Fukuoka Üniversitesi’nde 4000 Japon öğrenci üzerinde gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları yayınlandı;

Soya ve içeriğindeki izoflavonlar ağız ve diş eti hastalıklardan koruyor.

Ağız ve diş sağlığı ile ilgili hastalıklar, diş etindeki veya üst ve alt çenelerdeki kronik enfeksiyonlardan kaynaklanır. Bu hastalıklar diş eti kanamalarına, diş kaybına ve hatta diş etinde büyük sorunlara sebep olabilir. Genellikle tüm bu rahatsızlıkların nedeni ise bakteri plaklarıdır. Bu hastalıkları önlemedeki en önemli tedbirler ise düzenli diş fırçalamak, diş ipliği kullanarak dişlerin arasını temizlemek, sigara içmemek ve düzenli kontroldür. Ancak bağışıklık sisteminin de ağız ve diş rahatsızlıklarından korunmada önemi büyüktür. Soyadaki izoflavon maddesinin ise bağışıklık sistemi üzerinde çok olumlu etkileri vardır. Bu nedenle Japonyalı araştırmacılar soyanın ağız ve diş sağlığı üzerindeki etkilerini incelediler.

Japonya Fukuoka Üniversitesi’nde 18 ile 22 yaş arasındaki 4000 Japon öğrenci üzerinde soyanın ağız ve diş sağlığına faydalarını görebilmek için bir araştırma yapıldı. Öğrencilere yemek alışkanlıkları üzerine bir anket yaptırıldı. %8 oranında öğrencilerin ağız ve diş sağlığı konusunda şikâyetleri bulunuyor. Yüksek oranda (günde 86.5 g) soya tüketen öğrenciler daha az soya tüketen (günde 13,1 g) öğrencilere oranla ağız ve diş sorunları yaşamıyorlar. Soyanın pozitif etkileri araştırılırken tabi ki düzenli diş fırçalama alışkanlığı, düzenli kontrole gitmeleri ve öğrencilerin sigara içmeleri gibi diğer etkenler de göz önünde bulundurularak bu sonuçlara ulaşılmıştır.

Yapılan bu araştırma soya ve ağız sağlığı üzerine yoğunlaşan ilk araştırma oldu. Sonuçları oldukça pozitif olan bu araştırmanın devamı olarak aynı araştırma grubu ile yapılacak.

Source: Tanaka K, Sasaki S, Murakami K, Okubo H, Takahashi Y, Miyake Y. Soya izoflavonları ve ağız ve diş sağlığı ilişkisi, the Freshmen in Dietetic Courses Study II. BMC Public Health 2008;8:39.