Genel SağlıkHABERLER

SONSUZ GENÇLİĞİN SIRRI!

Vampirlerin sırrı, insanlığın hizmetinde!

Yüz gençleştirmede yeni yöntem: KOH (Kendi Onarıcı Hücreleriniz) tedavisi

Estetik sınır tanımıyor! Yeni yöntem yüz kırışıklıkları ve sarkmaların giderilmesinde en zararsız olanı! Yöntemde kişinin kanı kullanılıyor. Bu nedenle bu, yurtdışında “Drakula Yöntemi” olarak biliniyor. Hatta yöntem, yurtdışında “Vampirlerin sırrı insanların hizmetinde” şeklinde sunuluyor. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Zira Şaylan, HABERTURK.COM Sağlık Servisi’nin sorularını yanıtladı.

Op. Dr. Ziya Şaylan’a göre hastanın kanından elde edilen onarıcı hücreler ve büyüme hormonları santrifüj edildikten sonra daha yoğunlaşıp ve enjekte edildikleri yerlerde ki dokuları onararak onları tekrar sağlıklı hale getiriyor. Herhangi bir kimyasal madde içermemeleri ve hastanın kendi kanından elde edilmeleri alerji ve sertleşme gibi yan etkiler ihtimalini de ortadan kaldırıyor. Op. Dr. Şaylan, bu nedenle İngilizce’de “Body Own Repair Celkls” olarak bilinen hücrelere Türkçe olarak KOH (Kendi Onarıcı Hücrelerimiz) adı verildiğini söylüyor…

Üstelik uygulama yapıldıktan sonra 7-14 gün arasında iyileşme şansınız var. Ayrıca saç ekimlerinde, akne izlerinde de bu yöntem kullanılabiliyor!

Bize bu yeni yöntem hakkında bilgi verebilir misiniz?

Estetik tıpta bu yöntem 2-3 senedir PRP adı altında uygulanmaktadır. Buna İngiltere’de kan orijinli olduğu için “Drakula Yöntemi” de denmektedir. Hastanın kolundan alınan bir miktar kan bu işlem için yeterlidir. KOH’ un hazırlanması için 30-40 dakika gereklidir. Halen Türkiye’de bende dâhil olmak üzere bazı doktorlar saç dökülmesine karşı, diş eti çekilmelerinde ve akne izlerinde başarı ile bu yöntemi uygulamaktadır. Ancak bu saça uygulandığında, bir saç ekimi gibi değildir sadece saçın kalitesini düzeltir ve dökülmeyi azaltır. Yüze, boyuna ve dekolteye yapılan uygulamalar ise yenidir. İlk başta büyük bir sabırla sonuçları bekledim ve mükâfatını gördüm. Bu nedenle bu başarımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Kandan elde edilen bu maddeler nasıl oluyor da kendi dokularımızı düzeltebiliyor?

Uygulamayı daha iyi anlatabilmek için size şu örneği verebilirim. Mesela parmağınızı kestiğinizde önce kandaki pıhtılaşma elemanları kanamayı durdurur. Daha sonra kandaki büyüme hormonları onarıcı hücrelere “Git ve zarar gören dokuyu tamir et” derler. Bu özel genetik şifre büyüme hormonlarında ve tamir edici hücrelerde mevcuttur.

Bizim yaptığımız bir bakıma hastanın vücudunu kandırmaktır. Hasta dokuya enjeksiyon yapıldığında vücut yaralandım zanneder ve onarım işlemi başlar. KOH sistemi ile elde edilen onarıcı elemanlarda normal kanda bulunandan on kat daha fazla olduğundan için mükemmele yakın bir iyileşme olur. Akne izleri ufalır, kırışıklar kaybolur ve sarkmalar azalır.

KOH yönteminin dolgu maddelerinden farkı nedir?

KOH dolgu maddelerinden tamamen farklıdır. Dolgu maddeleri kimyasal ürünlerdir. KOH ise sizin yaşayan canlı kanınızdır. Burada amaç dolgu maddelerinde olduğu gibi doku miktarını (hacmi) arttırmak değildir. KOH sayesinde dokunun elastikiyeti artar, Ölü deri azalır, cildi besleyen damarlarda artma olur, yüzdeki çukurlar dolmaya başlar ve yüz derisi daha canlı ve doğal bir görünüm kazanır. Bu doğal gençleştirme olayını dolgu maddelerinde göremezsiniz.

Sonuçları ne zaman görebiliriz?

Sonuçları hemen görebildiğimiz dolgu maddelerinin aksine kendi canlı hücrelerinizle yapılan KOH tedavisinde yara iyileşmesi süreci olan 7-14 günü belki de daha fazla bir süreyi beklemek gerekir. Unutmayın parmağınızdaki kesikler veya ameliyat kesileri de bu süre de iyileşirler. Bunun en büyük avantajı yüzünüzde ki gençleşme veya akne izlerinin azalması yavaşça olduğundan çevreniz tarafından hemen fark edilmezsiniz. Tedavi gördüğünüzü bilmeyen yakınlarınız size “- Tatil sana yaramış” veya “- Gün geçtikçe gençleşiyorsun” gibi iltifatlarda bulunurlar.

Genç kalmak isteyenlere başka önerileriniz var mı?

Şu anda yaz aylarında bulunuyoruz. Güneş ışınları cildi kalınlaştırır, lekeler oluşturur, cildi kurutur ve ciltte bulunan faydalı hormonlara zarar verir. Cildi besleyen damarlar azalır ve kan dolaşımı bozulur. Güneş ışınları cilde sigara kadar zararlıdır. Cildin nemi de çok önemlidir. Plajda güneşlenirken mutlaka her 20-30 dakikada bir suya girin veya en azından bir duş alın. Yaz sonrası bize gelen hastalarda her hangi bir uygulamaya başlamadan önce haftalarca cilde tekrar eski nemini ve elastikiyetini kazandırmaya çalışıyoruz. Artık KOH sayesinde daha başarılı oluyoruz.

Gelecekte bizi neler bekliyor?

Modern estetikte artık hastalar hiçbir komplikasyon istemiyorlar. Ameliyatlarda meydana gelen %1 istenmeyen sonuçları bile fazla buluyorlar. Bu nedenle sıfıra yakın yan etkili büyüme hormonları, onarıcı hücreler, kök hücreler ve gen teknolojisi ile yapılan uygulamalar ileride daha da önem kazanacaktır. Bu yöntemleri yeni yürümeye başlamış bir ufak çocuğa benzetebiliriz. Yakında daha da yaygınlaşacaklar ve bu uygulamalar hakkında çok daha fazla bilgi ve tecrübe kazanıp hastalarımıza daha da faydalı olacağız. Amerika’da doktorlar şimdiden ameliyatsız “Kök hücre ile yüz germe” veya “Kök hücre ile göğüs büyütme” yöntemleri hakkında toplantılar düzenlemeye başladılar bile. Bence bizi güzel bir gelecek bekliyor…