Genel SağlıkHABERLER

SONBAHARIN ŞAPKALI PROTEİNİ: MANTAR

Sonbahar mevsiminin besinlerinden biridir mantar. Mantarın beslenmede sebze kökenli mi protein kökenli mi olduğu tartışıla dursun, diğer yararları ile soframızda yer almayı fazlası ile hak ediyor diyor, Diyetisyen&Yaşam Koçu Gizem Şeber.

MANTARIN BESİN İÇERİĞİ: Yaklaşık 100 gram mantar;

Bir yetişkinin günlük selenyum ihtiyacının yaklaşık %32’sini,

Bakır ihtiyacının %20’sini,

Potasyum ihtiyacının %10’unu ve protein ihtiyacının %4’ünü karşılar.

MANTARIN MUCİZELERİNE SOFRANIZDA YER AÇIN!

İçerdiği karbonhidrat-protein yapılı fito besin öğeleri ile bağışıklık sistemini güçlendirmekte, artrit gibi hastalıklardan korunmada, kanser riskini azaltmakta ve kalp sağlığını korumakta yararlı olduğu düşünülmektedir.

Mantarda bulunan selenyum ve bakır minerallerinin vücudumuzu toksinlerden temizleyen sistemler açısından önemli olduğu bilinmektedir. İçerdiği mineraller açısından mantarın antioksidan etkisi olduğu ve vücudu toksinlerden arındırmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir. Yapılan bazı bilimsel çalışmalarda, düzenli tüketilen mantarın vücuttaki antioksidan enzimleri uyardığı belirlenmiştir.

Mantarın içerdiği CLA isimli bir yağ asidinin hormona bağlı meme kanseri ve prostat kanserine yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olduğu biliniyor.

MANTARDAN MAKSİMUM FAYDA SAĞLAMANIN YOLLARI:

• Mümkünse 3-4 günden fazla bekletmeyin. Rengi kararmaya başlayan mantarların, sağlık açısından önemli olan fitobesin içeriklerinin azaldığı bilimsel araştırmalarca kanıtlanmıştır.

• Mantar zehirlenmeleri ülkemizde eski yıllara nazaran az görülse de, hala bir sorundur. Kültür mantarı dışında mantar tüketmeyiniz. Özellikle benekli mantarların tüketilmemesi önerilmektedir.

• Buzdolabında hava almayacak bir kapta saklamak, fitobesin öğesi kaybını azaltarak mantardan maksimum fayda sağlamanızı sağlar.

• Kurutulmuş mantarları, dondurucu da 6 ay 1 sene arası muhafaza edebilirsiniz. Dondurucu da muhafaza edilmeyen mantarların bozulma süresi de kısa olacaktır.

MANTARI KİMLER TÜKETMEMELİ?

Mantar, vücutta ürik asite dönüşen pürinlerden zengindir. Ürik asit seviyeleri ile ilişkili olan böbrek taşı sorunu olanların ve gut hastası olanların tüketmemesi gerekir.

TOK TUTAN ÇORBA: BULGURLU MANTAR ÇORBASI

Malzemeler (4 kişilik)
½ çay bardağı bulgur
1 orta boy soğan
3 diş sarımsak
1 orta boy havuç
250 gram kültür mantarı
4 su bardağı su
1 su bardağı tavuk suyu (derisiz göğüs filetodan)
Maydonoz yaprakları
Tuz ve karabiber
1 yemek kaşığı sıvıyağı
Yapılışı: Soğanı, sarımsağı ve havucu soyun ve ince ince çentin. 1 bardak ılık suya bulguru ekleyin ve hafif yumuşayıncaya kadar kaynatın. Diğer tarafta sıvı yağda soğan ve sarımsağı hafifçe çevirin. Üzerine ½ bardak tavuk suyu ve havucu ekleyerek 5 dakika pişirin. Mantarları iyice yıkayıp, ince dilimleyin. Karışıma ilave ederek 3 dakika daha pişirin. Üzerine bulguru ilave ederek 1-2 kez karışımı harmanlayın. Geri kalan su ve tavuk suyunu ilave ederek hararetli ısıda tek taşım kaynatın. Kısık ateşte 30 dakika pişirin. Ateşten indirdikten sonra tuz ve karabiberini ilave edin. Servis yaparken maydonoz yaprakları ile süsleyin.
Besin Değeri: 1 porsiyonu 219 kaloridir. Günlük B3(niasin) gereksinmesinin %43’ünü, selenyum gereksinmesinin % 35’ini karşılar.