Genel SağlıkHABERLER

SONBAHARIN BÜYÜK TEHDİDİ KOAH

KOAH, solunum yolları ve akciğer dokusunun kronik enflamasyonuna ikincil olarak gelişen ilerleyici hava yolu daralması ile karakterize bir hastalıktır.

KOAH ne kadar yaygındır?

Tüm dünyada 40 yaş üzerindeki her 10 erişkinden birinde KOAH vardır. Türkiye ‘de ise 40 yaş üstü her beş erişkinin birinde KOAH bulunmaktadır. Ülkemizde 5 milyon KOAH’lı hasta bulunduğu tahmin edilmektedir.

KOAH ne kadar öldürücüdür?

Dünya çapında her yıl yaklaşık 3 milyon kişi KOAH nedeniyle ölmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, KOAH dünyada kalp krizi, inme ve akut akciğer enfeksiyonlarından sonra en önemli 4. ölüm nedenidir. Kanserden daha fazla ve HIV/AIDS kadar ölüme neden olur. Türkiye’de ise KOAH en sık görülen 3. ölüm nedenidir ve her yıl yaklaşık 30 bin kişi bu hastalıktan ölmektedir.

KOAH için risk faktörleri nelerdir?

Tütün kullanımı KOAH gelişimi ile en ilişkili risk faktörlerinden biridir. Bununla birlikte hava kirliliğive bazı mesleki kimyasallara maruz kalma da önemli rol oynamaktadır. Aynı şekilde KOAH’a genetik eğilim ile çevresel faktörler arasında açık bir ilişki de bulunmaktadır.

KOAH’ ın belirtileri nelerdir?

KOAH belirtileri öksürük, balgam çıkarma ve nefes darlığıdır. Pekçok kişi kendisinde KOAH olmasına rağmen bunu bilmez. Bazıları şikayetlerinin sadece yaşlanmanın doğal bir sonucu olduğunu düşünür. Ancak KOAH yaşamı tehdit eden bir hastalıktır ve tedavi edilmezse kötüleşir.

KOAH tedavi edilebilir mi?

Tamamen iyileşmesi mümkün olmamakla birlikte, doktorlar kendinizi daha iyi hissetmenize ve akciğerlerinizdeki harabiyetin yavaşlamasına yardım edebilir.

Hastalığın tanısı için akciğer grafisi çektirmek ve basit bir solunum testi yaptırmak yeterlidir. Tanı ne kadar erken konursa, tedavi o ölçüde etkili olacaktır.

KOAH önlenebilir mi?

Sigara içiliyorsa, KOAH ‘ı önlemenin ya da ilerlemesini durdurmanın en iyi yolu sigarayı bırakmaktır.

Doğan Hastanesi Sigara Bırakma Polikliniği size sigarayı hayatınızdan çıkarma konusunda destek vermeye hazırdır.