Genel SağlıkHABERLER

SONBAHAR ENFEKSİYONLARINA DİKKAT!

Havaların bir ısınıp bir soğuduğu Eylül ve Ekim ayları, gribal başta olmak üzere birçok enfeksiyonun sık görüldüğü ve alerjik rahatsızlıkların nüks ettiği aylardır, o yüzden bu mevsimde bazı önlemlerin alınması gerekmektedir.

Etiler Memorial Polikliniği İç Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Murat Görgülü, “Sonbahar enfeksiyonları” hakkında bilgi verdi.

Düzenli egzersiz ve vitamin takviyesi yapılmalı

Sıcak ve güneşli günlerin ardından daha soğuk ve güneşin kendini az gösterdiği sonbahar mevsiminde, insan metabolizmasında bazı olumsuz değişimler de oluşabilir. Yazın hızlanan ve aktivite artışı ile daha çok enerji harcamamızı sağlayan metabolizmamız ısı ve enerji korumak amaçlı olarak yavaşlamaya başlar, vücut metabolizmasındaki yavaşlama, besinlerin depolanarak vücutta yağ miktarının artmasına yol açar. Sonbaharla birlikte yavaşlamaya başlayan metabolizma nedeniyle hem kilo almaya eğilim artabilir, hem de vücut direncimiz düşebilir. Bunu yenebilmek için düzenli beslenip, vitamin takviyesi alıp, egzersiz yapmak en iyi çözümdür.

Altın kural doğru beslenmek

Sonbahar ve kış aylarında vücut, depoladığı birçok vitamin ve direnç arttırıcı maddeyi tükettiğinden, bol taze meyve ve sebze yenilmesi gerekmektedir. Bu mevsim dönümünde insanlarda bir takım hormonal değişiklikler de gözlenir, örneğin; böbrek üstü bezinde üretilen bazı hormonların düzeyindeki değişiklikler nedeniyle hastaların bağışıklık sistemlerinde bir zayıflama gözlenir. Buna ek olarak sürekli ısınıp, soğuyan hava, kendini bir gösterip, bir saklanan güneş nedeniyle insanlar giyinmelerinde de problem yaşar, bu da vücut direncini olumsuz yönde etkilemektedir. Bunlara ek olarak alerjik rahatsızlıklar da özellikle ısı değişimi ve viral enfeksiyonların tetiklemesiyle belirgin bir artış gösterir. Evlerde ve işyerlerinde artan rutubet ve havadaki nem nedeniyle küf mantarları ve bunlara bağlı reaksiyonlarda da artış gözlenir.

Kapalı ve havasız ortamlara dikkat!

Mevsim dönümlerinde bağışıklık sisteminin ve enfeksiyonlara karşı savunmanın zayıflaması, özellikle; yaşlı, çocuk, gebe ve kronik hastalığı olan grup için önemlidir. Okulların açılması ve insanların kapalı ortamlarda toplu halde bulunmaya başlamaları ile birlikte hastalıkların taşınması ve bulaşması da artış gösterir, toplu yaşam alanları, işyerleri ile kreşlerde küçük salgınlar dahi görülebilir.

Giysiler hava ile uyumlu olmalı

Başta solunum yolunu ilgilendiren hastalıklar ile çocukluk hastalıkları, hem vücut direncindeki düşme hem de bulaşma ortamının oluşması nedeniyle daha sık görülmeye başlar, sonbahar aylarında karşı karşıya olduğumuz bu tehlikeleri bilip buna karşı önlem almamız başlıca amacımız olmalıdır. Örneğin; hava durumunu iyi takip edip uygun giysilerle dışarı çıkmak, havasız ve kapalı mekanlarda uzun süre kalmamak, öpüşmemek, alerjenlerin yoğun olduğu bölgelerde uzun süre kalmamak, bol taze meyve ve sebze tüketmek, gerektiğinde vitamin takviyesi almak bizi enfeksiyonlara karşı bir miktar koruyabilir.

Gribal enfeksiyonlar zatürreye kadar götürebilir

Yetişkinlerde gribal enfeksiyonlar da sonbahar ayları ile birlikte gittikçe artan sıklıkta görülmeye başlar, hem iş gücü kaybı, hem de hayat kalitesinde önemli düşüş yapan bu hastalık bir takım virüslerin solunum sistemi yoluyla alınması ile oluşur; ateş, halsizlik, yaygın kas, eklem ağrıları, iştahsızlık, baş ağrısı belli başlı klinik bulgusudur. Özel bir tedavisi olmamakla birlikte hastalara kesin yatak istirahati, vitamin takviyesi ve klinik bulgulara göre ilaç tedavisi verilmelidir, gribal enfeksiyonun nezle ve basit üst solunum yolu enfeksiyonundan ayırıcı tanısının dikkatle yapılması gerekmektedir, hastalarda özellikle iki günden uzun süren ateş ve diğer bulgulardan herhangi biri mevcut ise doktor yardımı almaları önemlidir. Gribal enfeksiyon sonrası zatürre gibi ağır enfeksiyonlar gelişebilir.

Sonbahar mevsiminde vücut direncinin düşük olabileceğini bilip önlem alarak hastalığın bulaşmasını ve yerleşmesini önlemek en iyi yöntemdir; tabi ki bunda mevsiminde grip aşısı ve kızamık, kızamıkçık, kabakulak gibi viral enfeksiyonların aşılarını da eksiksiz olmak önemlidir.