SİVİLCE TEDAVİSİNDE TERCİHİMİZ HALA SABUN

İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Erzurum, Samsun ve Diyarbakır gibi büyük illerde yaşayan 15-30 yaş grubundaki insanlar arasında yapılan araştırmada, en önemli cilt sorunumuzun sivilce olduğu ortaya çıktı. Yapılan araştırmada, sivilce tedavisi için fazla istekli olmadığımız ortaya çıktı. Üstelik sivilcelerimizle savaşmak için hala yoğun olarak özel sabunları kullanmayı tercih ediyoruz.

Türkiye’nin büyük kentlerinin cilt haritasını çıkarmaya yönelik önemli bir çalışma gerçekleştirildi. Stratejik Fokus araştırma şirketi tarafından İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Erzurum, Samsun ve Diyarbakır gibi büyük illerde 15-30 yaş grubu ile yapılan araştırmada; katılımcıların yüzde 84’ü en önemli cilt sorunlarının sivilce olduğunu söyledi. Sivilce ile karşılaşanların yüzde 35’i durumu orta ve yoğun olarak tanımlarken, yarısı ayda en az bir kere sivilce oluştuğunu dile getirdi.

Araştırmada, orta ve yoğun yaşanan cilt sorunlarının gündelik hayatı olumsuz yönde etkilediği ve psikolojik açıdan rahatsızlık yarattığı belirtilirken, katılımcıların sadece üçte biri tedavi olmak için herhangi bir yere başvurduğunu söyledi. Öte yandan sivilce ile mücadele için ağırlıklı olarak hala özel sabunların kullanıldığı ortaya çıktı.

Görüşülen kişilerin sadece yarısı sivilceyi bildiğini ifade ederken, bu oran kadınlar, 20-30 yaş arasındakiler ve İstanbul’da yaşayanlar arasında daha yüksek çıktı. Yaşanan cilt problemlerine karşı kişilerin kendi başına uyguladığı yöntemler arasında; “sıkmak”, “cildi temiz tutmak” ve “sabun/ özel sabun kullanmak” ilk sıraları aldı. Katılımcıların yüzde 36’sı ise yaşadığı durum karşısında herhangi bir önlem almadığını belirtti.

Sivilce tedavisi için profesyonel yardım alan kişilerin estetik olduğu kadar, sağlık açısından da yardım arayışı içinde oldukları anlaşıldı. Bu kişilerin yüzde 12’si yaşadığı cilt sorununun diğer sorunlarından daha ön planda olduğunu kaydetti.

Nasıl tedavi ediyoruz?

Tedavi olmak için herhangi bir yere başvuranların oranı cilt rahatsızlığı yaşayanların üçte biri. Araştırma sonucunda ortaya çıkan tabloya göre cilt sorunu yaşayanların sadece yüzde 16’sı dermatolog yardımı alıyor. Diğerleri eczaneye gitmeyi tercih ediyor.

Sivilce tedavisinde dermatologlar tarafından önerilen tedavi ürünleri arasında antibiyotik/ilaç, krem, losyon , jel ve retinoidler yer alırken, eczaneler tarafından daha çok kremler öneriliyor. Kozmetik ürünler de sivilcelerinden kurtulmak isteyenlerin tercihleri arasında.

Karşılaştığı cilt problemine karşı aldığı önlemlerle sorunu çözdüğünü ifade edenler yüzde 50’nin üzerinde. Ancak bu oran, cilt problemini orta ya da yoğun olarak yaşayanlar ile 15-19 yaş grubu arasında daha düşük.