SİGARAYLA ÇOCUKLARIN ZEKASINI ÖLDÜRMEYELİM

Cincinatti Çocuk Hastanesinde yaş ortalaması 6-16 olan 4 bin 399 çocuğun kanında, cotinine maddesi (vücuda nikotin girdikten sonra oluşan madde) oranı araştırıldı. Deneklerde düşük dozda cotinine saptayan uzmanlar, daha sonra deneklerin sigara kullanıp kullanmadığını sorguladı. Araştırmada deneklerin son beş yılda sigara kullanmamış oldukları belirlendi. Kanlarında cotinine maddesi fazla bulunan çocuklarda, okuma, matematik problemlerini çözme yeteneğinin azalmış olduğu kaydedildi.

Sigara etkisinin çocuklarda en fazla okuma üzerindeki yeteneği azalttığı belirlendi. Araştırmada deneklerde en düşük cotinine oranı, her litre kanda 15 nanogramın altında bulundu. Günde bir paketten daha az sigara içen biriyle oturan çocuğun kanında, her litrede 1 nanogram cotinine maddesi oluştuğuna işaret eden uzmanlar, bu oranın öğrenme yeteneğinin etkilenmesinde yeterli olduğunu kaydetti.

Sigaranın çocuklarda öğrenme ve yorum yeteneğini azaltmasının, tütünün içindeki çok miktarda bulunan kimyasal maddelerden kaynaklandığı düşünülüyor.