SİGARA VE ALKOL, KISIRLIK YAPIYOR

Sigara ve alkolün zararları saymakla bitmiyor. Uzmanlar, zararlı maddelerin sperm kalitesini düşürdüğünü söylüyor. Erkeklerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar var…

Altunizade Euro Fertil FERTİL Üreme Sağlığı Merkezi Medikal Direktörü Dr. Hakan Özörnek, sigara ve alkolün, erkeğin sperm kalitesini düşürdüğünü söyledi.

Erkeklerdeki kısırlık riskine ilişkin açıklamalarda bulunan Dr. Hakan Özörnek, sigara ve alkol kullanımının erkeğin sperm kalitesini düşürdüğünü söyledi. Dr. Özörnek, sigara ve alkolün yanı sıra steroid, hipertansiyon ve kalp hastalıklarında kullanılan bazı ilaçların, erkek sperm kalitesi, hareketliliği ve üretimi üzerine kötü etkileri olduğunu söyledi. Özörnek, cinsel yolla bulaşan hastalıklara da dikkat çekerek, “Bazı enfeksiyonlar, erkek genital yollarında harabiyete sebep olarak spermin ilerlemesini ve transportunu azaltıp, kısırlığa neden olabilir. Sıkı iç çamaşırı, aşırı sıcak nedeniyle testis damarlarının genişlemesi sonucu spermin üretim ve kalitesini azaltabilir. X ışınları, radyoaktif ve elektromanyetik ışınar, mikrodalgalar ve pestisid gibi toksit çevresel ilaçlar ve maddeler, anormal sperm üretimini artırarak kısırlığa yol açabilir” dedi.

İlişki sırasında kullanılan kayganlaştırıcı maddeler ve vajinal kremlerin de sperm kalitesini etkileyebileceğinin altını çizen Dr. Hakan Özörnek, “Bu konuda mutlaka doktora danışılmalıdır. Kadınlardaki kadar olamasa bile erkeklerde de yaş önemli bir faktördür. Yaş ilerlemesiyle birlikte spermin hareketliliğinde azalma ve anomal sperm üretiminde artış saptanmıştır” diye konuştu.