Genel SağlıkHABERLER

SİEMENS’TEN ULUSLARARASI ÖĞRENCİ YARIŞMASI: SİEMENS SAĞLIK SEKTÖRÜ GELECEĞİN FİKİRLERİNİ ARIYOR

Siemens Sağlık Sektörü, “Sağlık Hizmetlerinin Geleceği” sloganıyla teknolojik gelişimin ve toplumdaki değişikliklerin günümüzün global sağlık sistemini nasıl etkileyeceği sorusuna yanıt arayan bir yarışma düzenliyor. Yarışmaya katılan öğrenciler 7 Kasım 2011 tarihine kadar projelerini anlatan bir özeti hazırlayarak jürinin değerlendirmesine sunacaklar. Değerlendirme sonucunda beğenilen 10 çalışmanın sahibi Almanya’da gerçekleştirilecek üç aylık “Innovation Think Tank Kampı”na davet edilecek. Dünyanın değişik ülkelerinden seçilmiş öğrenciler bu kamp esnasında Siemens’in uzmanlarıyla birlikte yenilikçi projeler üzerinde çalışma imkânını bulurken, en iyi fikirler de ödüllendirilecek.

Siemens Sağlık Sektörü, önümüzdeki 10 veya 20 yıl içerisinde sağlık sistemlerinin nasıl bir gelişim göstereceği, sosyal değişikliklerin sağlık hizmetinin satın alınabilirliği üzerinde ne tür etkileri olacağı ve benzeri sorulara yanıt arayan, dünyanın dört bir yanındaki öğrencilere açık “Sağlık Hizmetinin Geleceği” isimli yarışmayı düzenliyor. Yarışmaya tıp, biyomedikal mühendislik, bilgi teknolojileri gibi tüm diğer uzmanlık disiplinlerinin öğrencileri katılabilecekler. Bireysel ya da en fazla üç kişiden oluşan ekiplerin sağlık sisteminin karşı karşıya olduğu sorunlar ve çözüme yönelik yenilikçi bakış açılarını ortaya koyan projeleri ile katılabileceği yarışmanın sonucunda seçilecek 10 proje, Şubat – Nisan 2012 tarihleri arasında Siemens Sağlık’ın, Almanya’daki tesislerinde gerçekleşecek “Innovation Think Tank Kampına” davet edilecek.

Siemens Sağlık Baş Teknoloji Sorumlusu Cord Friedrich Stähler yaptığı açıklamada, “Inovasyon Kampı’nda yarışmacılara proaktif olarak kendi fikirlerini disiplinler arası bir bağlamda hayata geçirebilecekleri yaratıcı ve gerçekçi bir ortam sunacağız. Öğrenciler Siemens’in üst düzey yönetici, araştırma ve geliştirme sorumlularıyla birlikte yenilikçi ürün ve çözüm geliştirebilmek amacıyla değişik proje gruplarında çalışabilme imkânına sahip olacak” dedi.

Ulaşım ve konaklama masraflarının Siemens tarafından karşılanacağı yarışmada, yarışmacılar ayrıca aylık bir ödenek alacak. Kamp sonunda sonuçların sunulacağı jüri, projeleri stratejik değer, yenilik değeri ve teknik gerçekleşme düzeyi gibi kriterlere göre değerlendirerek, katılımcıları toplam 15.000 euro ile ödüllendirecek.

2011 Innovation Kampı: 25 ülkeden 200 civarında aday

Siemens Sağlık Sektörü tarafından Almanya’da bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek yarışmaya, geçen yıl 25 ülkeden 200 civarında aday başvurmuştu. Türkiye, Mısır, Singapur ve İsveç gibi ülkelerin de aralarında olduğu farklı ülkelerden 16 geleceğin araştırmacısı finale kalarak Almanya’ya davet edildi. Erlangen ve Kemnath’daki “Innovation Think Tank Kampı”nda anjiyografi, manyetik rezonans ve bilgisayarlı tomografi sistemleri için simülasyonlar, modeller ve çözümler geliştirilen yarışmanın finalistlerinden biri de Siemens Türkiye’de göreve başlayan Kerim Kara oldu. Kara kamp sonrasında yaptığı açıklamada, şunları söyledi;

” Farklı disiplinleri kapsayan bir çevrede, diğer genç arkadaşlarımla ve dünyanın önde gelen uzmanlarıyla fikir alış verişinde bulunabilmek, gelecek adımları tartışabilmek benim için paha biçilemez bir deneyim. Innovation Think Tank ve Sultan Haider’in destekleriyle oluşturulan bu ortam bizlere çok kısa zamanda prototipler oluşturabilmemizi sağlayan fırsatlar sundu. Bu kampın bana kattıklarıyla insanlığa sağlık alanındaki gelişmeler konusunda daha iyi hizmet edebileceğime inanıyorum.”