SESİNİZ KISILMASIN

Sesimiz en sık üst solunum yolu enfeksiyonları nedeniyle kısılıyor. Bunu, sesin yanlış kullanımına bağlı sebepler izliyor. Nedenler çoğunlukla basit ve geçici olsa da, bazı ses kısıklıkları ciddi hastalıkların işaretçisi olabiliyor.

Acıbadem Kocaeli Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Sinem Keskin; yüksek tonda uzun süre konuşması gereken öğretmen, avukat, çağrı merkezi çalışanları ve pazarcı gibi meslek gruplarında da ses kısıklığına sıklıkla rastlandığını ifade ediyor. Dr. Keskin, ses kısıklığının tüm nedenlerini sizler için sıraladı.

1 Enfeksiyonlar

Ses kısıklığının en sık nedeni üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Enfeksiyon, ses tellerinin yer aldığı bölgede kızarıklığa ve ödeme neden olarak ses kısıklığına yol açıyor. Öksürük refleksi de travmatik ses kısılmasına neden olabiliyor.

2 Nodüller

İyi huylu kitleler olan nodüller en sık; sesini uzun süre kötü kullanan, kişilerde görülüyor. Her iki ses telinde titreşim yerinde nasırlaşma şeklinde kabarıklıklara nodul deniyor.

3 Polipler

Yine sesin yanlış kullanımına bağlı gelişen akut bir travmadır., Ses tellerinde, ani bir bağırmaya bağlı olarak gelişen kanamalar polip oluşumuna sebep oluyor.

4 Reflü hastalığı

Mideden gelen asit içeriği, ses telleri bölgesinde ödeme, toksik etkiye yol açarak ses kısıklığına neden olabiliyor. Bu durumda hasta sürekli olarak sesini temizlemek zorunda kalıyor.

5 Alerji

Özellikle polen döneminde, mevsimsel alerjisi olan alerjik yapılı kişilerde oluşan ödemden dolayı ses kısıklığı görülebiliyor.

6 Geçmişe ait nedenler

Çocukluk çağında görülen ya da doğumsal nedenlere bağlı bazı hastalıklar da ses kısıklığıyla belirti gösterebiliyor. Ses tellerinin ön kısmının perde şeklinde yapışık olup, birbirinden ayrılmamasıyla oluşan bu hastalıklara çok nadir rastlanıyor.

7 Papillom

Human Papilloma Virüs (HPV) de ses kısıklığının nedenlerinden biri olabiliyor. Genelde doğum sırasında genital floradan gırtlak bölgesine yerleşmektedir. Bu, hastalığın en büyük dezavantajı tekrar etme potansiyelinin yüksek olmasıdır. Bu yüzden defalarca lazer cerrahisi geçirmek söz konusu olabiliyor.

8 Reinke ödemi

Genelde bir paketten fazla sigara içen ve reflüsü olan kadın hastalarda görülen bu hastalık, ses tellerinin titreşiminden sorumlu olan “Reinke boşluğu” içinde sıvı toplanmasına bağlı olarak ortaya çıkıyor.

9 Gırtlak (larenks) kanserı

Kötü huylu tümörel kitleler de ses kısıklığının nedeni olabiliyor.

10 İlaçlar

Tansiyon ilaçları, östrojen içerikli doğum kontrol hapları bazı kişilerin ses tellerinde kurumaya yol açarak sesin kısılmasına ve çatallaşmasına neden olabiliyor.

DİKKAT!

Ses kısıklığının nedeni basit bir enfeksiyon olabileceği gibi, hızlı müdahale edilmesi gereken bir hastalık grubuna da dahil olabiliyor. Bu yüzden bir – iki haftanın üzerinde devam eden ses kısıklıklarında mutlaka KBB muayenesi yapılması öneriliyor.