SES KISIKLIĞINI HAFİFE ALMAYIN

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Kulak-Burun-Boğaz Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Hızalan, bir haftadan fazla süren ses kısıklıklarında mutlaka doktora başvurulması gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. İbrahim Hızalan, “doktor önerisi dışında direkt ses kısıklığına yönelik ilaç kullanımı yanlıştır” dedi.

Prof. Dr. Hızalan, kişinin normal ses kalitesinin bozulması ve bunun sonucunda sesin gürültülü ve pürüzlü çıkması olarak kendini gösteren ses kısıklığının, soğuk algınlığı, sigara, sesin kötü kullanımı ve reflü sonucu oluşabildiğini belirtti. Ses kısıklığının genellikle birkaç gün içinde kendiliğinden geçtiği için insanlar tarafından önemsenmediğini anlatan Prof. Dr. Hızalan, ses kısıklığını gidermek amacıyla bazı antibiyotiklerin kullanılmasının doğru olmadığını kaydetti. Prof. Dr. Hızalan, “İnsanların kendi kendilerine ilaç almaları yarardan çok zarar getirebilir. Ses kısıklığını yapan hastalığa yönelik ilaç kullanılabilir ancak doktor önerisi dışında direkt ses kısıklığına yönelik ilaç kullanımı yanlıştır” diye konuştu.

BELİRTİ OLABİLİR

Prof. Dr. Hızalan, insan hayatını tehdit eden bir hastalık olan gırtlak kanserinin en sık ortaya çıkan belirtisinin ses kısıklığı olduğunu ifade ederek, “Ses kısıklıkları hafife alınmamalı, bir haftadan fazla süren ses kısıklıklarında ise mutlaka doktora başvurulmalıdır” dedi.

Mide asidinin yemek borusuna kaçması sonucu oluşan “reflü” hastalığının da ses kısıklığına neden olduğunu anlatan Prof. Dr. Hızalan, reflü şikayeti olan ve ses kısıklığından yakınan kişilerin öncelikle bu rahatsızlıklarını tedavi ettirmeleri gerektiğini belirtti.

SESE ZARAR VEREN HAREKETLERDEN KAÇININ

Prof. Dr. Hızalan, ses kısıklığının en çok öğretmen, siyasetçi, seyyar satıcı, spiker gibi mesleği gereği sesini fazla kullanan kişilerde görüldüğünü bildirdi.

Sesin korunabilmesi için sürekli yüksek sesle konuşma, gürültülü yerlerde konuşma, bağırma, çığlık atma gibi sese zarar veren hareketlerden kaçınılması gerektiğine dikkati çeken Prof. Dr. Hızalan, sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durulmasının da ses kalitesinin korunması açısından önemli olduğunu vurguladı.