Genel SağlıkHABERLER

ŞEKER BAYRAMINIZ ACİL SERVİSLERDE ZEHİR OLMASIN!

Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Alerjisi Uzmanı Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu bayramda çok tatlı tüketiminin ve bayram ziyaretlerinde ki mekan değişiklilerinin astım hastaları için çok tehlikeli olduğuna dikkat çekiyor, şeker bayramının acil serviste zehir olmaması için astımlıları ve ailelerini uyarıyor!

Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, astım ataklarının bayramlarda arttığını, bayramın sonlarına doğru öksürük, hırıltı ve nefes darlığı şikâyetleri ile hastaların acil servislere başvurduğunu belirtiyor. Bir yandan birçok astımlı çocuğun normal şartlar altında doktor gözetiminde takibi ve tedavisi sürerken, diğer yandan ne oluyor da bayramda alevlenme yaşanıyor sorusunun cevabını veriyor.

Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, bu sorunun en önemli nedeninin kötü beslenme olduğunu belirterek, özellikle çocuklar için bayramın şeker ve çikolata anlamına geldiğini, normalde daha az tüketilen kızartma, cips, kola gibi gıdaların bu dönem daha rahat tüketilmeye başlandığının altını çiziyor. Astımlı çocukların %80’inde görülen reflünün; yani astım ve reflü birlikteliğinin beslenme ile doğrudan ilişkisi olduğunu belirtiyor. Astımlıların çoğunun reflünün farkında bile olmadığına değinerek, tüketilen, kakolu gıdalar, kahve, kola gibi kafein içeren yiyeceklerin mide asit salgısının artmasına ve mide başını tutan kasların gevşemesine neden olduğunu söylüyor. Nuhoğlu, yiyeceklerin yemek borusundan yukarı soluk borusuna kaçmasıyla akciğerlerde astımın tetiklendiğini belirtiyor. Bayramlarda çocukların beslenmesi üzerindeki kontrolün ortadan kalktığını, doğal olarak da reflünün tetiklediği astım ataklarının oluştuğunu söylüyor.

Bayram Ziyaretleri Astım Ataklarını Arttırabilir

Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, bayram ziyaretleri ile ortam değişikliği yaşayan astımlı kişilerin ataklarının tetiklendiğini belirtiyor. Astımlı hastaların çoğunun evinde halıların kaldırıldığına değinerek, ziyaret edilen mekanlarda bulunan halıların, oluşturduğu tozların etkisiyle astım alevlenmesinin oluştuğunu vurguluyor.

Misafir olarak gidilen evlerde sigara yasağının da sıklıkla delindiğine dikkat çekerek, ayrı bir odada sigara içilmesinin zararlı olmayacağına inanan anne ve babaların kurallarda yaptıkları bu gevşemenin bedelini sıklıkla, bayramı acil serviste geçirerek ödeyebildiklerini vurguluyor.

Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu; astımın kontrolü için uyulması gereken tüm kuralların bayramlarda da geçerli olması gerektiğine değinerek, sigaralı ortamlardan ve çikolatadan uzak durulmasını, geç saatte yemek yememek, yemek yedikten kısa bir süre sonra yatmamak gerektiğini tavsiye ediyor. Mide boşalmasını geciktiren yağlı kızartmalar ve cips gibi gıdaların da kontrollü tüketilmesinin önemine değiniyor.

Prof. Dr. Yonca NUHOĞLU
Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Çocuk Alerjisi Uzmanı