SAVAŞI ÇOCUKLARA NASIL ANLATMALI?

Uzmanlar, savaşı çocuklara anlatmakta, anne babalara ve öğretmenlere önemli görevler düştüğünü belirtiyor.

Çocukların korkularına doğru yaklaşmanın, yetişkinlerin bile cevaplamakta zorlanacağı sorularına yanıt bulmanın kolay olmadığını kaydeden Alman psikolog Reinhard Tausch, çocuklarla savaş konusunu konuşmanın önemli olduğunu söyledi.

Korkular hakkında konuşmanın, korkuların giderilmesinde ilk adım olduğunu kaydeden psikolog Reinhard Tausch, çocuklara savaşın uzakta meydana geldiğini anlatmanın doğru olacağını ifade etti.

Çocuklara, insanlar arasında zaman zaman çıkan kavgaların, bazen ülkeler arasında da çıktığının, bunun da savaş olduğunun anlatılabileceğini kaydeden Tausch, çocuklara mümkün olduğunca savaşla ilgili görüntülerin seyrettirilmemesi gerektiğini de vurguladı.

Anne babaların davranışlarının da önemli olduğunu ifade eden Tausch, ebeveynlerin korkularını çocuklarına fazla belli etmemeleri gerektiğini, çocukların özellikle yatma vaktinde sükunet ve ilgiye ihtiyacı olduğunu söyledi. Hem çocuklar, hem de yetişkinler için hareket etmenin rahatlatıcı olduğunu hatırlatan Tausch, ebeveynlerin çocuklarıyla bu dönemde daha fazla sportif oyunlar oynayabileceklerini kaydetti.

Öğretmenlerin de öğrencilerle açık açık savaş hakkında konuşması gerektiğini belirten Tausch, “savaşı yok saymanın” doğru olmadığını bildirdi.