SARS CAN ALMAYA DEVAM EDİYOR

Türk Hava Yolları (THY), dünya genelinde ölümlere neden olan Akut Solunum Yetmezliği Sendromu’na (SARS) karşı uçakları dezenfekte ediyor.

Bütün dünyada paniğe yol açan ve “gizemli zatürree” olarak bilinen akut solunum yetmezliği sendromu (SARS) dünyada 410’u aşkın kişinin ölümüne neden oldu. Hasta sayısı ise 6 bine yaklaşıyor.

Asya kıtası başta olmak üzere tüm dünyayı etkisine alan akut solunum yetmezliği sendromundan (SARS) ölenlerin sayısı 410’u geçti.

Dünyada SARS’tan ölenlerin son dağılımı şöyle:

Çin : 181
Hong Kong : 170
Singapur : 25
Kanada : 23
Vietnam : 5
Tayvan : 7
Malezya : 2
Filipinler: 2
Tayland : 2
Toplam : 417

SARS vakalarının en çok görüldüğü yerler ve buralardaki hasta sayısı ise şöyle:

Çin : 3814
Hong Kong : 1611
Singapur : 201
Kanada : 148
Tayvan : 89
Vietnam : 63
Toplam : 5926

“SARS VİRÜSÜ BİÇİM DEĞİŞTİRİYOR”

Akut solunum yetmezliği sendromuna (SARS) neden olan virüsün hızla biçim değiştirdiği, bunun da virüsü teşhis ve aşı geliştirme çalışmalarını güçleştirdiği belirtildi.

Hong Kong’daki Çin Üniversitesi doktorları, 11 SARS hastasından alınan virüs örneklerinin genetik diziliminin tamamlandığını, Mart sonuna kadar Hong Kong’da hastalığın 2 biçiminin görüldüğünü söyledi. Üniversiteden Dr. Dennis Lo, SARS etkeni Coronavirüs’ün hızla mutasyona uğradığını gördüklerini açıklayarak, bu değişimi “parmak izlerini değiştirmeye çalışan bir katilin” tavrına benzetti. Lo, araştırmacıların, insanların SARS’ın herhangi bir biçimine karşı bağışıklık geliştirip geliştiremeyeceklerini öğrenmeye ihtiyaçları olduğunu, yoksa SARS’ın tanımlanması için geliştirilecek yolların ve bulunacak tedavi biçimlerinin çok daha zorlaşacağını kaydetti.

SARS etkeninin bazı soğuk algınlığı hastalıklarında ortak olan Coronavirüs ailesinden olduğuna inanılırken, Lo, SARS hastalarından alınan örneklerin incelenmesinde Coronavirüs’ün varyasyonlarının görüldüğünü söyledi.

THY, SARS’A KARŞI UÇAKLARI DEZENFEKTE EDİYOR

Türk Hava Yolları (THY), dünya genelinde ölümlere neden olan Akut Solunum Yetmezliği Sendromu’na (SARS) karşı uçakları dezenfekte ediyor.

Dezenfekte işlemi, Atatürk Havalimanı’nda, Uzakdoğu, ABD ve İngiltere’den gelen uçaklara yapılıyor. Söz konusu ülkelerden gelen uçakların yolcu kabini, kokpit ve bagaj bölümünü “Bakterist” , “Virüsit” ve “Fungusit” karışımı bir ilaçla dezenfekte eden sağlık görevlileri, bu karışımın yolcuya olumsuz etkisinin iki dakika içerisinde sona erdiğini kaydettiler.

Sağlık görevlileri, dezenfekte işleminden beş dakika sonra yolcunun uçağa alınabildiğini belirttiler.

Ayrıca, uçaklara çıkan teknisyen, temizlik görevlisi ve yolcuları yönlendiren yer hosteslerine de maske ve eldiven takmak zorunluluğu getirildi.

Tayvan’da 4 yeni ölüm

“Gizemli zatürree” olarak bilinen akut solunum yetmezliği sendromu (SARS) Asya’da can almaya devam ediyor. Tayvan’da SARS yüzünden 4 kişi daha hayatını kaybetti. Sağlık Bakanlığı, 3’ü Hoping Belediye Hastanesi çalışanı olan son 4 kurbanla, 100 vakanın görüldüğü ülkede SARS’dan ölenlerin sayısının 7’ye yükseldiğini açıkladı. Bakanlık açıklamasında, hastanenin çamaşırhanesinde çalışan görevlinin Çarşamba, hastanedeki başhemşire ile bir hastabakıcının da dün öldüğü, ölen 4. kişinin ise Tayvanlı bir hastayla temas eden Endonezyalı bir kadın olduğu belirtildi.

Hong Kong’da 8 kişi daha öldü

Bütün dünyada paniğe yol açan ve “gizemli zatürree” olarak bilinen akut solunum yetmezliği sendromu (SARS) Hong Kong’da 8 kişinin daha ölümüne yol açtı.

Hong Kong sağlık yetkilileri, 3’ü kadın 8 kişinin hayatını kaybettiğini, ayrıca 11 yeni vakanın saptandığını kaydetti. Hong Kong’da 12 Mart’tan bu yana 170’i ölümle sonuçlanan 1611 SARS vakası saptandı. Yetkililer, 44 hastanın taburcu olmasına izin verildiğini, böylece toplam 878 hastanın iyileştiğini, 85 kişinin ise hala yoğun bakım ünitelerinde tedavi gördüğünü belirtiyor.

Çin’de SARS’dan 11 ölüm daha

Akut solunum yetmezliği sendromu (SARS) salgınından binlerce kişinin etkilendiği Çin’de, bu hastalık nedeniyle 11 kişi daha hayatını kaybetti.

Çin Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ölümlerin 9’unun Pekin, 2’sinin diğer yerleşim birimlerinde olduğu, toplam ölü sayısının da yalnızca 91’i Pekin’de olmak üzere 181’e yükseldiği bildirildi. Açıklamada, ayrıca ülkede 176 yeni SARS vakasının daha görüldüğü ve bu hastalığa yakalananların toplam sayısının 3814’e yükseldiği kaydedildi.

SARS SALGINI PEKİN’DE KONTROL ALTINA ALINIYOR

Çin Belediye Başkanlığı Sağlık Bürosu yetkilisi Liang Wannian, başkentte artan SARS vakalarının “etkin biçimde kontrol altına alınmaya başladığını” belirterek, 21 Nisan’dan bu yana artma eğilimine giren vakaların belli bir süre sonunda azalarak durumun normale döneceğini söyledi.

SARS virüsü değişime uğramadığı sürece, Pekin’de 10 gün içinde vaka sayısının düşmesinin olası olduğu ifade edildi. Pekin’de SARS’tan şimdiye kadar 82 kişi öldü, 1500’den fazla vakaya rastlandı.

Bu arada Çin’deki 2 binden fazla Vietnamlı öğrencinin SARS korkusu nedeniyle birkaç gün içinde ülkeyi terk etmeyi planladığı bildirildi. Resmi yayın organları, Çin’de halen 2 bin 400’ü öğrenci yaklaşık 3 bin Vietnamlı bulunduğunu belirtti.

SARS VİRÜSÜ SPORU DA ETKİLEDİ

Çin Halk Cumhuriyeti’nde yoğunlukla görülen SARS virüsü nedeniyle Çin Halk Cumhuriyeti’nin Ya Tai takımında forma giyen Türk oyuncular Semavi ve İdris, Türkiye’ye dönüyor.

Semavi, Çin Halk Cumhuriyeti’nde koruyucu maskeyle dolaştıklarını belirterek, “Burada 24 saatin 2 saatini idmanda diğerini ise bir evin içinde geçiriyoruz. Hiçbir yere adım atamıyoruz” dedi.

Semavi, şunları söyledi: “Bulunduğumuz Chang Chung kentinde hergün yaklaşık 15 kişi çeşitli hastanelere yatıyor. Diğer yerlerde durum daha da kötü. Çok endişeliyiz. Teknik direktörümüzden izin alamamıştık. Bugün bir idman yaptık. Bize dönmemiz konusunda izin verdi. Pazar akşamına bilet aldık. Pazartesi günü Türkiye’de olacağız.”

Kendisinin annesiyle birlikte Çin Halk Cumhuriyeti’nde bulunduğunu, diğer oyuncu İdris’in ise 3 yaşındaki çocuğunun da yer aldığı ailesiyle birlikte 6 kişiyle Türkiye döneceklerini ifade eden Semavi, “Bir an önce burdan kurtulmak istiyoruz. Kendimizi bu hastalıktan korumak için elimizden geleni yapıyoruz” diye konuştu.

Türkiye’ye döner dönmez sözleşmelerini feshedeceklerini de ifade eden Semavi, Çin Halk Cumhuriyeti’nde liglere 7 Haziran’a dek ara verildiğini de sözlerine ekledi.

Semavi, Akçaabat Sebatspor, İdris ise Gençlerbirliği’nden ayrılarak, Çin takımıyla anlaşmışlardı.