SARS, 700’E YAKIN CAN ALDI

Çin’de, akut solunum yetmezliği sendromunun (SARS) son 24 saat içinde 5 kişinin daha ölümüne yol açtığı bildirildi.

Akut solunum yetmezliği sendorumu (SARS) hastalığına miskkedisinin yol açtığı iddiasının ardından Hong Kong’da, bu hayvanın etinin ithaline yasak getirildi.

Akut solunum yetmezliği sendromu (SARS) hastalığına yakalanan ve bu hastalıktan ölenlere son olarak, Çin’de hayatını kaybeden 5 kişi ile Çin ve Tayvan’da görülen yeni vakalar eklendi.

SARS ile ilgili son durum şöyle:

SARS’dan ölümler:

Çin : 308
Hong Kong : 260
Tayvan : 60
Singapur : 31
Kanada : 24
Vietnam : 5
Malezya : 2
Filipinler : 2
Tayland : 2

Dünya çapında: 694

SARS vakaları:

Çin : 5309
Hong Kong : 1724
Tayvan : 548
Singapur : 206
Kanada : 140

Dünya çapında: 8100’den fazla.

ÇİN’DE 5 KİŞİ DAHA SARS’DAN ÖLDÜ

Çin’de, SARS son 24 saat içinde 5 kişinin daha ölümüne yol açtı. Çin Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ölümlerin 3’ünün başkent Pekin’de olduğu kaydedildi. Açıklamada ayrıca, 26’sı Pekin’de olmak üzere 34 yeni vakaya rastlandığı belirtildi.

HONG KONG’DA MİSKKEDİSİ ETİNE YASAK

SARS hastalığına miskkedisinin yol açtığı iddiasının ardından Hong Kong’da, bu hayvanın etinin ithaline yasak getirildi. Canlı miskkedisi ithalatının yasak olduğu Hong Kong’da, tedbir olarak, miskkedisi etinin ithal edilmesinin de geçici olarak yasaklandığı bildirildi.

Hong Kong üniversitesi, SARS hastalığına yol açan virüsün büyük ihtimalle miskkedilerinden kaynaklandığını, hastalığın, hayvanın dışkısından ve salyasından bulaştığını açıklamıştı.

Soyu tükenmekte olan miskkedilerinin satılması ya da tüketilmesi yasak olmasına rağmen, bu hayvanlar Çin’in güneyinde açıkça satılıyor ve sıhhi olmayan koşullarda kesiliyor.

TAYVAN’DA YENİ SARS VAKALARI

SARS hastalığının en fazla görüldüğü üçüncü yer olan Tayvan’da, 10 yeni vaka daha tespit edildi. Sağlık Bakanlığı açıklamasına göre, son verilerle vaka sayısı 548’e yükseldi. Çin ve Hong Kong’tan sonra SARS’ın en fazla görüldüğü Tayvan’da bugüne kadar hastalık tespit edilenlerden 60’ı öldü, 102’si iyileşti.

KANADA’DA YENİ SARS ŞÜPHESİ

Kanada’daki sağlık yetkilileri, 5 olası SARS vakası tespit ettiklerini, 20’sinin daha da araştırıldığını bildirdiler. Yeni olası SARS vakalarının Toronto’daki iki hastanede tespit edildiği kaydedilirken, ABD Hastalık Kontrol Merkezi de yeniden Toronto’ya seyahat uyarısında bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü bir hafta önce, SARS’ın artık Kanada’da yayılmadığını açıklamıştı.

Kanada, Asya dışında SARS’tan ölümlerin olduğu tek yer olarak biliniyor. Toronto’da 24 kişinin SARS’tan öldüğü bildirilmişti.