Genel SağlıkHABERLER

SARIMSAK VE ZENCEFİL ÇAYI İLE İLGİLİ BİLİNMEYEN GERÇEKLER

Yüzyıllardır alternatif tıpta yer alan sarımsağın ve zencefilin faydaları saymakla bitmez. Sarmısağın antibiyotik etkisi ve kalp sağlığı üzerindeki olumlu etkisi çok uzun zamandır biliniyor.

Zencefilin, soğuk algınlığına karşı koruma sağladığı ve metabolizmayı hızlandırdığı düşünülüyor. Son zamanlarda ikisi de zayıflatıcı etkisi ile gündemde. Paracelsus’un yıllar öncesinde dediği gibi “İlaçla zehir arasındaki tek fark dozdur.” Bu nedenle herhangi bir besine veya içeceğe mucize gözüyle bakmadan önce, kendi kişisel özelliklerinizi iyi bilmeniz gerekir. çünkü ilaçlar, besinler ve bitkisel ürünler arasında etkileşimler oluşabilir.
Zencefil
Amerika Besin ve İlaç örgütü (FDA) ‘ya göre güvenli kullanımı kişinin kg başına günde 2 gramdır. Yoğun egzersiz yapanlarda güvenilir tüketim miktarı aşılmasa dahi, yorgunluğa sebep olabileceği bilinmektedir. Bu nedenle yoğun egzersiz yapanların aşırı tüketmemesi gerekir.
Zencefil çayı, kan sulandırıcı ilaçlar, aspirin ve anti-inflamatuar (iltihap önleyici) ilaçlar ile etkileşmektedir. Bu tür ilaçlar kullanan kişilerin zencefil çayı tüketmeden önce kendilerini takip eden doktora danışmaları gerekir. Zencefil çayının aşırı tüketimi bu ilaçları kullanan kişilerde kanama ve iç kanama riskini arttırabilir.
Şeker hastalarının aşırı miktarda zencefil veya zencefil çayı tüketmesi kan şekerlerinin hızlı düşmesine ve buna bağlı olarak hipoglisemi (düşük kan şekeri) oluşmasına neden olabilir.
Zencefil tüketimi bazı kişilerde sindirim sistemi ile ilgili sorunlara yol açabilir. En sık rastlanan sorunlar; mide bulantısı ve ishaldir.
Ameliyat olacak bir kişinin, ameliyat öncesinde uzun süredir zencefil çayı tüketmesi kan pıhtılaşmasını güçleştirebilir ve anestezik ilaçların etkisini değiştirebilir. Bu nedenle ameliyattan en az bir hafta önce tüketiminin kesilmesi önerilir.
Zencefil çayı, kan pıhtılaşmasını zorlaştıracağından ötürü hemofili hastalarının tüketmemesi önerilir. Aynı zamanda tansiyon düşürücü ilaçlar kullanan kişilerinde doktora sormadan bu tür çaylar tüketmesi kan basıncının aşırı düşmesine yol açabilir.
Zencefil ve zencefil çayı, safra üretimini arttırmaktadır. Bu nedenle safra taşı olanlar da dolaylı yoldan ağrıları arttırabilir.
Sarımsak
Yetişkinler için günlük güvenilir tüketim miktarı 2-4 diş arasındadır. Bebek ve çocuklarda güvenilir tüketim miktarı tam olarak bilinmiyor.
Kan sulandırıcı etkisi sebebi ile yan etkileri zencefil ile benzer. özellikle kan sulandırıcı ilaçlar kullananların sarımsak çayı tüketiminden mümkün olduğu kadar kaçınması gerekiyor.
Yapılan çalışmalarda, ameliyat sonrası kanama riskini arttırdığı gözlenmiş. Bu nedenle ameliyatın planlanan tarihinden en az 2 hafta önce tüketiminin kesilmesi öneriliyor.
Gastrit, ülser, reflü gibi sindirim sistemi rahatsızlığı olanlarda da kullanımının çok güvenli olmadığı düşünülüyor. Sarımsak suyunun mide asidini arttırarak mide yanmasına sebep olabileceği biliniyor.
Mucize Ararken, Hasta Olmayın…
Besin, bitki veya içecek deyip geçmeyin. Bir besinin, içeceğin veya bitkinin sağlığa yararlı veya zararlı olması durumunun şu şartlarla ilgili olduğunu unutmayın.
• Miktarı (Kullanılması gereken doz/aşırı doz)
• Kullanım sıklığı
• Hazırlama ve kullanma şekli
• Bitkinin türü (bitkilerin birçok alt dalı vardır ve bütün alt çeşitler aynı faydayı sağlamayabilir)
• Ve en önemlisi, sizin sağlık durumunuz, mevcut hastalıklar ve varsa kullandığınız ilaçlar.