Genel SağlıkHABERLER

“SARI NOKTA” KALP KRİZİ HABERCİSİ OLABİLİR

Amerikan Oftalmoloji Akademisi’nden yapılan açıklamaya göre, Sarı Nokta hastalığına sahip kişilerin ileri yaşta koroner kalp rahatsızlığına yakalanma olasılığı artıyor.

Amerika’da yürütülen Kalp ve Damar Sağlığı Çalışmasında (CHS) Sarı Nokta hastalığı olan ileri yaştaki kişilerin koroner kalp rahatsızlığına yakalanma riskinin daha fazla olduğu saptandı. Bu sonuç Sarı Nokta ve kardiyovasküler hastalığın aynı risk faktörlerine sahip olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Risk faktörlerinin başında sigara kullanımı, yüksek tansiyon ve genetik faktörler geliyor.

Kalp ve Damar Sağlığı Çalışması, yaklaşık 7 yıl boyunca 1,789 Amerikalı katılımcı ile yürütüldü. Araştırmanın sonucunda kalp hastalığı görülme sıklığı Sarı Nokta hastalığı olmayanlarda %18,9 iken, Sarı Nokta hastalığı olanlarda yüzde 25,76 olarak tespit edildi. Aynı zamanda 69 ve 78 yaş aralığındaki kişilerdeki Sarı Nokta ve kardiyovasküler hastalık arasındaki bağlantı 79 yaş ve üstü gruptan daha fazla olduğu saptandı.

Kalp ve Damar Sağlığı Çalışması araştırmacılarından Tien Yin Wong, daha önceki araştırmalarda olduğu gibi bu araştırmanın da erken yaşta görülen Sarı Nokta’nın ileriki yaşlarda koroner kalp hastalığı gelişiminde belirleyici olabileceğini belirtti.

Sarı Nokta hastalığına yakalanmamak için sigarayı bırakmak kadar dengeli ve sağlıklı beslenmek de önem taşıyor. Sarı Nokta’ya karşı koruma sağladığı gösterilmiş olsa da, her gün yeterli miktarda lutein içeren meyve ve sebze tüketilmesinin zor olduğu biliniyor. Çünkü yeterli lutein miktarını alabilmek için lutein açısından zengin besinlerden günlük olarak çok fazla miktarda (günlük 1,2 kg mısır veya 48 adet yumurta gibi) tüketmek gerekiyor. Bu nedenle antioksidan açığının tamamlanabilmesi için Sarı Nokta hastalığı için geliştirilmiş özel göz vitaminlerinin alınması gerekiyor. İçeriğinde göz için yararlı tüm vitamin ve antioksidanları bulunduran mikronutrisyon* ürünleri hastalığın ileri evreye geçme riskini büyük ölçüde azaltabiliyor.