ŞARBONA KARŞI ÖNLEM ALIN

Şarbondan korunmak için etlerin iyice pişirilmesi, hayvanlarla temas halinde olanların ise mutlaka aşı olması gerekiyor

Ani ölümlere neden olan şarbon bakterisinin solunum yoluyla alınmasına akciğer, yiyeceklerle alınmasına bağırsak, cilt temasıyla alınmasına ise deri şarbonu adı veriliyor.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Duygu Fındık, otla beslenen hayvanlara özgü bir hastalık olan şarbona, ‘Bacillus Anthracis’ adlı bakterinin neden olduğunu söyledi. Kendisini dış etkilerden koruyabilen bir spor olarak, yaşamsal etkinlikleri durmuş halde toprakta bulunan bu bakterinin, bir canlı tarafından solunması ya da yutulması durumunda harekete geçtiğini belirten Prof. Dr. Fındık, “Şarbon bakterisi etkili olduğu vücuda, üç çeşit protein halinde zehir salgılar. Zehir, ‘Makrofaj’ adı verilen bağışıklık hücrelerinin içine girip anahtar enzimleri yok ederek hücreyi öldürür. Vücutta üreyen bakteri çoğaldıkça kana karışarak, kurbanın ölmesine neden olan zehri üretir. Ardından da ölüm, iç kanama ya da şokla aniden gelir” dedi.

SOĞUK ALGINLIĞI BELİRTİLERİ VERİYOR

Prof. Dr Fındık, şarbon bakterisinin solunum yoluyla alınmasına akciğer, yiyeceklerle alınmasına bağırsak, cilt temasıyla alınmasına ise deri şarbonu adı verildiğini belirterek, şöyle devam etti: “Hastalıklı hayvanın derisinde bulunan sporların bulaşması durumunda genellikle deri enfeksiyonları oluşur. 3-6 gün içinde deride döküntü başlar. Böcek ısırığına benzer kızarıklıkla başlayan enfeksiyon, daha sonra da 1-3 santimetre çapında, ortası siyah yaraları oluşturur. Bu tip enfeksiyonlar antibiyotikle kolayca tedavi edilebilir. Ancak sporların solunum yoluyla bulaşması, çok tehlikeli sonuçlar doğurur. Kişide soğuk algınlığına benzer ateş yükselmesi, baş ve kas ağrıları görülür. Hastalıklı etin yenmesinde olduğu gibi ani ölümler meydana gelir. Antibiyotik tedavisi, sadece belirtiler ortaya çıkmadan yapılması durumunda etkili olduğu için, bu tip vakalarda ölüm oranı maalesef yüzde 90’lara çıkmaktadır.”

ŞARBON MİKROBU YÜKSEK ISIDA ÖLÜYOR

Genellikle kan yoluyla ya da hasta hayvanın etinin yenmesiyle bulaşan şarbonun, insandan insana geçme riskinin yok denecek kadar az olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Fındık, “Şarbon mikrobu yüksek sıcaklıkta ölmektedir. Bu nedenle, etler iyice pişirilerek yenmelidir. Hayvanlarla sürekli temas halinde bulunan kişiler, mutlaka aşılanmalıdır. Şarbona, veterinerlik hizmetlerinin yeterli olmadığı yerlerde daha sık rastlanmaktadır. Dolayısıyla hastalığın sık görüldüğü yerlerde hayvan ürünleriyle temastan kaçınılması en doğru davranıştır” diye konuştu.