ENFEKSİYONLAR, BAZI YAŞLILARDA BUNAMA RİSKİYLE İLİŞKİLİ

Yaygın bazı virüslerle ilgili enfeksiyonların, kalp hastalığı bulunan yaşlılarda bunama riskiyle ilişkili bulunduğu saptandı.

Finlandiyalı araştırmacılar, herpes simplex 1 (HVS1), herpes simplex 2 (HVS 2) ve cytomegalo (CMV) virüsleriyle ilgili antikorlar açısından, 383 kalp hastası denek üzerinde araştırma yaptı. Üç virüsten ikisiyle ilgili antikorlar taşıyan deneklerde bunama riski, virüslerle ilgili antikorlar taşımayan veya bir tek virüsle ilgili antikorlar taşıyan deneklere göre 1.8 kat daha fazla bulundu. Önceki araştırmalarda, her üç virüsün de bunama riskiyle ilişkili bulunduğu kaydedildi.

Risk grubundaki iltihaplanmanın bunama riskine işaret ettiği, virüs enfeksiyonunun ise hastalık faktörünü körüklediği bildirildi. Her üç virüsle ilgili antikorlar saptanan deneklerde ise bunama ve akli yetersizlik riski, 2.3 defa daha fazla bulundu.

Sonucun yeni araştırmalarla doğrulanması halinde, bunama riskine karşı aşı ve virüs tedavilerinin geliştirilebileceği bildirildi. Geliştirilebilecek aşı ve ilaçlarla risk grubundaki hastalık, önlenebilir ve tedavi edilebilir hale gelebilecek.

Araştırmayla ilgili rapor, Amerikan Kalp Kuruluşu’nun Stroke adlı dergisinde yayımlandı.