SAĞLIKLI YAŞAMIN SIRLARI

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin en etkili yolu spor ve mutlu yaşamdan geçiyor. Harvard Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Annekathryn Goodman’ın önerileri şöyle:

Harvard Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Annekathryn Goodman, ”mutlu, neşeli, iyi bir yaşam sürdürün, dengeli beslenin. Bağışıklık hücreleri için iyi enerji lazım. Spor ve mutlu yaşamın ötesinde sihirli bir ilaç yok” dedi.

Kadıköy Acıbadem Hastanesi Konferans Salonu’nda düzenlenen ‘Jinekolojik Kanser ve Doğurganlık’ konulu toplantıya katılan Googman, 40’lı yaşların ardından kadınların yaklaşık yüzde 10’unda meme, yüzde 1.4’ünde ise yumurtalık kanseri oluştuğunu açıkladı.

Nedeni kesin olarak bilinmeyen meme ve yumurtalık kanserlerinde ailevi etmenlerin de rol oynadığını belirten Goodman, bazı gen testleriyle bu riski taşıyan kadınları önceden belirlemenin ve önlem almanın mümkün olduğunu söyledi.

Menopoz döneminde omurilikte zedelenme, kemiklerde incelme, kalça kırıklığı gibi sorunlar olabileceğini anlatan Goodman, bu dönemde kemik yoğunluğu testi yaptırılması gerektiğini de belirtti.

Goodman, menopozdaki bir kadının kalsiyum ve D vitamini alması, her gün 30 dakika spor yaparak kemiklerini güçlendirmesi gerektiğini de anlattı.

Neler tüketilmeli?

Soya ürünlerinin tüketilmesinin fayda sağlayabileceğini dile getiren Goodman, keten tohumu ve ısırgan otunun da iyi bir etkileşim yapabileceğini belirtti.

Bazı antidepresan ilaçların erken menopoza yol açtığının tespit edildiğine de değinen Goodman, ilaçların doktor kontrolünde kullanılması önerisinde bulundu.

Goodman, farklı kanser türlerine karşı bugüne kadar çeşitli aşı denemeleri yapıldığını da belirtti.

ABD’de bağışıklık sistemini güçlendirmeye yönelik bir aşının iki yıldır kullanıldığını söyleyen Goodman, bu aşının genç kızlarda cinsel yaşamla bulaşan kanser yapıcı bir virüse karşı kullanıldığını açıkladı.