‘SAĞLIKLI BESLENELİM, KALBİMİZİ KORUYALIM’

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye’de tüm ölümlerin ilk sırasında yer alan kalp-damar hastalıklarından korunmanın, beslenme konusunda oluşacak toplum bilinci ile mümkün olacağını söyledi.

Bakan Akdağ, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’de 1.2 milyon koroner kalp hastasının bulunduğunu belirterek, bakanlık olarak “Sağlıklı beslenelim, kalbimizi koruyalım” kampanyası başlattıklarını belirtti.

Kalp-damar hastalıklarının ortaya çıkmasında, kişinin beslenme durumunun önemli bir yer tuttuğuna dikkati çeken Akdağ, beslenmenin daha çok hayvansal kaynaklı gıdalara dayanmasının, meyve ve sebze tüketiminin yeterli düzeyde olmamasının, yemeklerin aşırı yağlı pişirilmesinin ve fiziksel aktivite azlığının bu tür hastalıklara yakalanma riskinin önemli oranda artırdığını ifade etti.

Akdağ, proje kapsamında 7 coğrafik bölgeden seçilen Aksaray, Balıkesir, Erzincan, Gaziantep, İçel, Muğla ve Ordu illerinde 30 yaş ve üzeri 15 bin 468 kişiyle yapılan çalışmayla ilgili şu bilgileri verdi: “Çalışma sonucunda 15 bin 468 kişinin yüzde 54’ünün şehir merkezlerinde, yüzde 46’sının kırsal bölge sağlık merkezlerinde hizmet aldığı, yüzde 78’inin daha önce beslenme eğitimi almadığını tespit ettik. Yine bu kişilerin yüzde 96.5’inin fiziksel aktivite yapmadığı, yüzdü 43’ünün sağlık şikayetlerinin olmadığı, hipertansif oldukları halde bu durumun farkında olanların oranının sadece yüzde 22 olduğu bilgisine ulaştık. Çalışmadan elde ettiğimiz verilere göre tüm toplumda obezite oranının yüzde 35, kadınlar arasındaki obezitelik oranın erkeklerin iki katı olduğunu tespit ettik.”

Koroner kalp hastalıklarından hayatını kaybeden hastalar için yüksek tansiyon ve sigaranın ana risk faktörleri olduğunu ifade eden Akdağ, Türkiye’de yüksek tansiyon görülme oranının yetişkinlerde yüzde 11-43, sigara içme oranının 15 yaş üzeri erkeklerde yüzde 63, kadınlarda ise yüzde 24 olduğunu bildirdi.

Bakan Akdağ, projenin detaylı sonuçlarını rapor haline getirilerek, 2004 yılı Dünya Kalp Günü’nde kamuoyuna açıklanacağını kaydetti.