Genel SağlıkHABERLER

SAĞLIKÇILAR SİLOPİ VE ÇUKURCA’YA

İstanbul’da 24 ayrı sağlık kuruluşunda görevli 104 sağlık personeli güneyde görev yapmak için bugün yola çıktı.

Sağlık personelinden görevlendirilmeye itiraz edenler, İstanbul Tabip Odası Hukuk Bürosu tarafından hazırlanan dilekçeleri İl Sağlık müdürülğü’ne verdi. 16 hastane, 1 ağız ve diş sağlığı merkezi ile 7’si sağlık ocağı olmak üzere toplam 24 sağlık kuruluşundan 104 sağlık personeli Çukurca ve Silopi’de görev yapmak için İstanbul’dan Ankara’ya hareket etti.

Karayolu ile Ankara’ya ulaşacak olan personel, Ankara’da 2 gün sürecek eğitimin ardından görev yerleri olan Çukurca ve Silopi’ye gidecek. Sağlık personeli arasında genel cerrah, diş hekimi, hemşire, labaratuvar teknisyeni gibi çeşitli branşlardan görevliler bulunuyor.

İstanbul Tabip Odası Hukuk bürosu ise bu görevlendirnmeye itiraz etmek isteyenler için birer dilekçe örneği hazırlayarak sağlık çalışanlarına iletti. Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Doktor Osman Öztürk, ANKA’ya yaptığı açıklamada, sağlık personelinin Cumartesi günü evlerinden çağrıldığını, bugün de otobüslere bindirilip Ankara’ya gönderildiğini söyledi. Bu görevlendirmeden Sağlık Müdürü’nün de ayrıntılı bilgisi olmadığını dile getiren Öztürk, şöyle dedi:

“Sağlık hizmetlerinde ihtiyaç duyulan her yerde sağlık çalışanı oacaktır. Ama öncelikle haksız bir savaş var, bu nedenle görelendirilmek sağlık çalışanlarını rahatsız ediyor. Ayrıca biçimle ilgili sorun var. Pazartesi günü gidilecek, sağlık çalışanlarına Cumartesi, Pazar günü evlerinden çağrılıp tebliğ ettiler. Bu da çok travmatize edici bir şey. Öte yandan görevlendirmelerin süresi belli değil, gidecek insanların barınma, çalışma koşulları belli değil. Savaş koşullarında örneğin kimyasal silahlarla ilgili bilgisi yok. Bu rahatsız ediyor. Görevlendirilmenin hukukunu anlayabilmiş değiliz. Bu bir tayin, geçici görevlendirme ise kuralı vardır. Biz bunu Sağlık Müdürlüğü yetkililerine aktardık. Görevlendirmeye itiraz etmek isteyenlar için bir dilekçe formatı hazırladık. Haklarını korumak isterlerse hukuki destek sunacağımızı belirttik. Sağlık personeli de dilekçeleri imazalayıp Sağlık Müdürlüğüne verdiler. Sağlık Müdürlüğü dilekçeleri aldı, işleme koyacak.”

ANKA Ajans