Genel SağlıkHABERLER

SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN YOLCULARA ‘SARS’ UYARISI

Dünyada ölümlere yol açan SARS konusunda en büyük riskin, hastalığın “kuluçka” dönemi olduğu bildirildi.

Dünyada ölümlere yol açan akut solunum yetmezliği sendromu (SARS), Atatürk Havalimanı’nda maske ve eldiven satışlarını artırdı.

Yolculara dağıtılan broşürde, bir yolculuk süresi veya sonrasında 10 gün içinde yüksek ateş, solunum sıkıntısı, öksürük ve diğer belirtiler olursa, herhangi klinik veya hastaneye değil, mutlaka ’0212 663 07 06’ veya ’0312 435 32 15’ numaralı telefonlara başvurulmasına dikkat çekiliyor.

Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü Uzman Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, 10 gün içinde belirti ortaya çıkan kişilerin, herhangi bir resmi ya da özel klinik veya hastane yerine kendilerinin ilan ettiği telefon numaralarına başvurmalarını istedi. Uzm. Dr. Gümrükçüoğlu, gerek THY, gerekse Devlet Hava Meydanları İşletmesi personelini, elemanları vasıtasıyla “gizemli zatürree” (Akut solunum yetmezliği sendromu-SARS) konusunda eğitmeyi sürdürdüklerini söyledi.

Uzm. Dr. Gümrükçüoğlu, Karantina Daire Başkanı’nın dün Atatürk Havalimanı’nda toplantı yaptığını, önceki gün de kendisinin yetkililerle biraraya gelerek almaları gereken tedbirler konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını anlattı.

GÖREVLİLER DE UYARILDI

THY Uzakdoğu yolculuklarını askıya aldıklarını belirten Uzm. Dr. Gümrükçüoğlu, “Bu eğitim çalışmalarında kendilerinden, bizimle iyi diyalog içinde çalışmalarını istiyoruz. THY, Uzakdoğu’ya yolculuklarını askıya almış durumda. Yine de ‘herhangi bir şekilde bulaşık ülkelerden gelecek uçağınız olursa, yolculuğa başladığınız noktada, herhangi bir şikayeti olan olmadığını belirlemek için anons ediniz. Eğer öksürük, yüksek ateş, 38 derecenin üzerinde ve solunum sıkıntısı olan yolcunuz varsa, tüm uçağa maske dağıtınız. Ayrıca, hosteslere de maske ve eldiven veriniz. Ve inmeden önce mutlaka bizi haberdar ediniz. İndiğiniz zaman katiyetle uçak kapılarını açmayın ve birimlerimizle irtibat kurun. Bizim doktorlarımızın sorgulamasına net cevap veriniz. Onun dışında hiçbir şikayet yoksa, yine de kapılarınızı açmayınız. Aynı anonsları tekrar ediniz. Bu ikili, üçlü kademeli sorgulamalardan sonra ve doktorlarımızın size yönelteceği sorulara cevap verdikten sonra uçak kapılarınızı açabilirsiniz) diyoruz.” dedi.

YOLCULARA BROŞÜRLÜ UYARI…

Konuyla ilgili broşür örneğini, hostesler tarafından yolculara dağıtılmak üzere havayolları yetkililerinin isteği üzerine bastırıp verdiklerini belirten Uzm. Dr. Gümrükçüoğlu, broşürde, “Şu anda ya da geldiğinizden itibaren 10 gün içinde eğer yüksek ateş, solunum sıkıntısı, öksürük ve diğer belirtiler olursa, mutlaka şu verdiğimiz telefonlara müracaat ediniz. Herhangi bir yere, herhangi özel klinik, resmi klinik veya resmi, özel hastaneye kendi kendinize müracaat etmeyiniz” denildiğini anlattı.

“SARS, şu ana kadar ülkemize gelmemiştir ama bundan sonra gelmeyeceğinin yüzde yüz garantisi yoktur” diyen Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü Gümrükçüoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Çünkü en büyük risk, hastalığın kuluçka döneminde olma olasılığı. Örneğin bir hasta kuluçka döneminde olur. 2-10 gün kuluçka dönemi var. 3’üncü günde gelip girebilir Türkiye’ye. Hiçbir rahatsızlığı, şikayeti ve bulgusu da yoktur. Gider bu insan 6 gün sonra rahatsızlanabilir. Bu arada temas ettiği insanlar, büyük risk altına girer. Eğer bu durum meydana gelirse, vatandaşların, özel ve resmi bir klinik ya da hastaneye değil, mutlaka ’0212 663 07 06’ veya ’0312 435 32 15’ numaralı telefonlara başvurmalarını istiyoruz.”

ATATÜRK HAVALİMANI’NDA MASKE SATIŞLARI ARTTI

Dünyada ölümlere yol açan akut solunum yetmezliği sendromu (SARS), Atatürk Havalimanı’nda maske ve eldiven satışlarını artırdı.

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde bulunan eczanede geçen yıl birkaç adet olan maske satışı, bu ayın ilk 9 gününde 180 adet olarak gerçekleşti. Ezcanenin sahibi Günay Özgüner, SARS virüsünün yarattığı endişe nedeniyle steril yüz maskelerinin satışında büyük artış olduğunu söyledi. Atatürk Havalimanı’nda görevli personelin yanı sıra özellikle Uzakdoğu ülkelerine giden yolcuların kendilerinden maske ve eldiven talep ettiğini anlatan Özgüner, hastalığa karşı korunma yöntemini soran yolculara ise bağışıklık sistemini güçlendirici C vitamini tavsiye ettiklerini kaydetti.

Denetimler aralıksız sürüyor

Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri, İstanbul Vali Yardımcısı Saim Eskioğlu da, SARS virüsüyle ilgili her türlü önlemin alındığını belirterek, “Atatürk Havalimanı’nda endişe edilecek hiçbir şey yok” dedi. Denetimlerin aralıksız sürdürüldüğünü ifade eden Eskioğlu, bugüne kadar SARS virüsü taşıyan herhangi bir yolcunun Atatürk Havalimanı’ndan giriş yapmadığını bildirdi. Havayolu şirketleri için bir genelge hazırladıklarını da anlatan Eskioğlu, bu genelgede Uzakdoğu ülkelerinden gelen uçakların bağlı olduğu havayolu şirketlerinden, check-in işlemleri sırasında yolcuya sağlık durumlarıyla ilgili bir form doldurtmalarının istendiğini söyledi. Eskioğlu, ayrıca uçaklarda hasta yolcu olup olmadığının öğrenilmesi için anons yapıldığını ve hasta yolcu bulunması halinde bunların listeyle kendilerine bildirileceğini kaydetti.

Bu arada, Atatürk Havalimanı’ndaki SARS denetimlerinin daha etkin yapılabilmesi için, Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü ekibinin takviye edileceği bildirildi.