Genel SağlıkHABERLER

SAĞLIK BAKANLIĞI’NDA SKANDAL!

Ancak bu kapakçıklar 150 hastaya takıldı. Şimdi bu hastaların kalbinden saat gibi tik tak sesleri yükseliyor..

Uluslararası standartlara uymadığı için Ege’de 6 kişinin ölümüne neden olan Brezilya malı kalp kapakçıklarını kullanan hastalar traji-komik olaylar yaşamaya başladı. Yeni Asır’ın haberinden sonra skandal, Türkiye gündemine otururken, kalitesiz kalp kapakçıklarının hastalara takılması yasaklandı. Şimdi de 2 yıl önce Ege Üniversitesi’nde operasyon geçiren Gülay Coşkun isimli hasta, kalp kapakçığının çıkardığı tiktak sesleri yüzünden oğlunun ve kendisinin uykularının kaçtığını belirterek Sağlık Bakanlığı ve Ege Üniversitesi Hastanesi aleyhine 250 milyar liralık manevi tazminat davası açtı.

İlaç içmekten bıktım
Kalbinden gelen seslerin tıpkı saat sesi gibi kulaklarında çınladığını ve bu yüzden oğluna sarılarak yatamadığını, yattığında da uyuyamadığını belirten Gülay Coşkun, “Uyumak için ilaç içmekten bıktım. Bozuk olan bu kapakları ya değiştirsinler ya da değiştirmem için gerekli parayı bana ödesinler” dedi.

Ege Üniversitesi Hastanesi’nde ameliyat olarak kalp kapakçıklarını değiştiren Gülay Coşkun, İzmir Asliye Hukuk Mahkemesi’nde ‘tiktak’ seslerinden uyuyamadığını belirterek hukuk mücadelesi başlattı. Coşkun, Brezilya’dan getirilen ve skandalın patlamasından sonra Sağlık Bakanlığı’nın yasakladığı kapakçık yüzünden Sağlık Bakanlığı’nın ve hastane doktorlarının 250 milyar tazminat ödemesini istedi.

Saat gibisin anne!

Ameliyattan sonra geceleri artık uyku ilacı almadan uyuyamadığını, kalbinde kurulmuş saat varmış gibi ‘tiktak’ sesleri duyduğunu belirten Gülay Coşkun şunları söyledi: “Ameliyat sonrası çok yoğun saatler geçirdiğim için fazla dikkat etmediğim ‘tiktak’ sesleri, tedavi için kullandığım ilaçların bitmesiyle benim kabusum oldu. Bir kaç gün sürekli kalbimi dinledim. Ölüyorum zannettim ama sabaha kadar uykusuz geçen gecelerden sonra anladım ki bununla yaşamam gerekiyor. Ancak bu bende psikolojik rahatsızlık yarattı. Gündüz oturduğumda bile kalbimdeki sesleri dinler oldum. Oğlumla hep birlikte yatardık, oğlum ‘Anne saat gibisin, uykumu kaçırıyorsun’ dedikten sonra ayrı yatmaya başladı. Bu sesler beni oğlumdan da manevi anlamda kopardı. Sağlık Bakanlığı’nın açıklamaları ve gazetelerde çıkan bozuk kalp kapakçığı haberleriyle kabusum şimdi iki kat arttı. Hem ölümü hem de tiktakları düşünmekten bıktım. Bu ameliyatı yapan, hastane ya da doktorlar bir defa olsun arayıp, gel seni bir kontrol edelim, hayatın tehlike de’ demediler. Benim gecemi ve gündümüzü cehenneme çeviren başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere herkese dava açtım. Ömrüm yetene kadar, kalbimdeki tiktak sesi bitene kadar hukuk mücadelemi sürdüreceğim.”

Sesler korkutuyor

Gülay Coşkun’un oğlu Emre Coşkun da artık annesiyle yatamadığını belirterk şunları söyledi:

“Anneme sarılıyorum ama yanında uyuyamıyorum. İçinden tıkır tıkır sesler geliyor, korkuyorum. Annemi seviyorum ve hayattaki tek varlığım olan annemden ayrı yatmak istemiyorum.”

Ege’de 150 kişiye takıldı

Sağlık Bakanlığı’nın ucuz olduğu gerekçesiyle kullandığı, ancak takıldığı 2 hastayı komaya soktuktan sonra “kalitesiz” olduğuna karar verdiği Brezilya malı TRI marka kalp kapakçıkları bir süre önce yasaklandı. Türkiye genelinde en az bin, Ege’de ise 150 civarında TRI kapakçığı takılmış hasta için “gizli alarm” genelgesi çıkarıldı. Hastaların, “fabrika hatalı” otomobiller gibi tek tek toplanıp kontrole çağrılması istendi. Bakanlık, kalp kapakçığı seçiminde 1500-2000 dolar arası satılan standart belgeli olanları değil, 800 dolara satılan Brezilya malı TRI marka kapakçıkları tercih etti

Tüm hastalar takibe alındı

Avrupa’daki yasaklamadan sonra bu kapakçıklar hakkında kalp nakli merkezlerinin görüşlerine başvuran Sağlık Bakanlığı, merkezlerin büyük çoğunluğunda bu kapakçıkların kullanılmadığını öğrendi. TRI markalı kapakçıkların Avrupa Standartlık Belgesi (CE) ile ABD Standartlık Belgesi’ne (FDA) de sahip olmadığı ortaya çıktı. 6 Haziran 2002 tarihinde bu kapakçıkların kullanılmaması kararını alan Bakanlık, 4 ay geçtikten sonra hastaların takibi için genelge yayınladı.

Mekanik (titanyum- karbon karışımından), biyoprotez (domuz ve sığır dokusundan) ve homogreft (kadavradan) elde edilenler olmak üzere 3 çeşit kalp kapakçığı bulunuyor.