SAĞLIK BAKANLIĞI, YAŞLILARA ÖZEL EL TOPU DAĞITACAK

Sağlık Bakanlığı 3-9 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek Halk Sağlığı Haftası’nda bu yıl yaşlı sağlığını ele alacak.

Sağlık Bakanlığı, Halk Sağlığı Haftası’nda yaşlılara, kireçlenmeyi önleyen, el kas ve kemiklerini geliştirici 5 bin adet top dağıtacak.

Bakanlık, sağlıklı ve aktif yaşlanan bir toplum oluşturma yolunda 65 ve üzeri yaş grubuna yönelik sağlık hizmetlerini geliştirmek ve yaygınlaştırmak üzere “Yaşlı Sağlığı Programı” hazırladı. Hafta bünyesinde hazırlanan “Yaşlı Sağlığı Programı”, 3 Eylül’de, Sağlık Bakanı Osman Durmuş’un katılımıyla Konya’da ve diğer tüm illerde özel aktivitelerle başlayacak. Program, toplumda olarak yaşayabilen ve kendi kendine yetişen yaşlı bireylerin artmasını sağlamayı, yaşlıların beden ve ruh sağlığını iyileştirmeyi ve sosyal şartlarını geliştirmeyi amaçlıyor.

“YAŞLI SAĞLIĞI PROGRAMI”

Yaşlı Sağlığı Programı, ülke genelinde tüm sağlık ocakları, devlet hastaneleri ve eğitim ve araştırma hastanelerini ve bunların hizmet bölgelerindeki 65 yaş ve üzeri nüfusu kapsayacak. Program ile Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durum göz önünde tutularak bir ek maliyet yaratmadan, mevcut tasarruf tedbirlerine uyularak, rutin sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesi, vatandaşların bilgilendirilmesi ve sağlık bilincinin oluşturulmasını hedefleniyor.

Program kapsamında, yaşlılara evde bakım hizmeti sağlanacak, ailelere yaşlılık konusunda rehberlik hizmeti verilecek ve yaşlılara düzenli beslenme, akılı ilaç kullanımı, fiziksel aktivite, ağız diş sağlığı ve yaşlılıkta görülen rahatsızlıklarla ilgili bilgiler verilecek.

Bakanlık ayrıca evlerinde ziyaret ettiği yaşlılara, kireçlenmeyi önleyen, el kemik ve kaslarını geliştiren 5 bin adet yumuşak plastik top dağıtacak.