SAĞLIĞA GİDEN YOL AŞK…!

Önce hayranlık hissi uyandıran zaman içerisinde hayranlık duyulan kişi ile vakit geçirmek birlikte olmak ve sonra ümitlerin artması ve aşkın başlaması… Sonra hayranlık duyulan kişiye karşın duyulan büyük hayranlıkla ve yaşanılanlarla birlikte kişinin gözünde yüceltilmesi ve onsuz yaşanılamayacağının düşünülmesi..

14 Şubat Sevgililer Günü öncesi aşkın, insan kimyası üzerindeki etkilerini inceledik. Aşk insan hayatını olumlu yönde mi etkiliyor yoksa olumsuz yönde mi? Tüm yönleriyle aşk ve sağlık…

Sağlıklı Bir Yaşam için Sağlıklı Bir Aşk..

Günümüze kadar yapılmış olan bilimsel araştırmalar mutlu ve karşılıklı olarak yaşanılan aşkların kişilere huzur, mutluluk ve özgüven sağladığını ortaya koymuştur. Aşk kişiler üzerinde bazı değişiklikler ortaya çıkarır. Aşık olan kişilerin; daha coşkulu, tutkulu, hoşgörülü ve pozitif enerji ile dolu olduğu gözlemlenmiştir. Kişinin kendisini enerjik hissetmesi; aşkın kalp hızını arttırarak kan dolaşımını hızlandırmasından kaynaklanır. Aşık insanların vücudundaki hormon seviyelerinde de değişiklik meydana gelir; örnek olarak “endorfin” hormonunun bazı biyokimyasalları salgılaması sonucunda vücudun bağışıklık sistemi güçlenir.

Stresten Kurtulmanın Yolu: AŞK…

Aşk duyguların ve bazı hormanların harekete geçmesiyle birlikte stresi, endişeyi ve gerginliği azaltıyor; özellikler aşk hormonu olarak da ve özellikle gebelik döneminde salgılanan oksitosin hormonu duygusal dönemlerde salgılanmasının artmasıyla birlikte aşk duygusunda da artış görülür. Duygusal dönemlerde artış gösteren oksitosin hormonu gergin ve stersli dönemler de ise az salgılanmaktadır.

Mutluluk veren aşkların dışında acı veren aşklar da kişilerde olumsuz bir takım durumlara yol açar. Aşk acısı çeken kişilerde; mide yanması, huzursuzluk, mutsuzluk ve kimi durumlarda depresyona kadar giden durumlar gözlemlenir.

Ancak unutulmamalıdır ki; yaşanılan her türlü olumlu ve olumsuz duruma rağmen aşkın vücuda olumlu bir etkisi her zaman vardır. Önemli olan yaşanılan her aşkta olumlu olduğu kadar olumsuz da bir çok duygunun birlikte yaşanılacağının, dünyada kusursuz aşkın bulunmadığının ve her duygunun insanlar için olduğu gerçeği kabul edilmelidir. Gerçekleri kabullenerek yaşanılan aşklar kişileri daha az düş kırıklına uğratır.

Kaynak: www.doganhastanesi.com