Genel SağlıkHABERLER

SAAT GİBİ İŞLEYEN BİR BEDENE SAHİP OLUN !

Yoğun çalışma temposuna siz yetişiyor olabilirsiniz; peki ya bedeniniz? Çoğu zaman başım ağrıyor, halsizim veya uykusuzum şikâyetlerinizin yanı sıra saçlarım dökülüyor, gözlerim ağrıyor, tırnaklarım güçsüzleşti gibi…problemler yaşıyor olabilirsiniz.Bütün bu sorunların çözümlerini Uzman Diyetisyen Serkan Tutar anlatıyor…

Bedeninizin size vermiş olduğu bu tür tepkilere çantanızda taşıyabileceğiniz veya yakınınızdaki bir marketten alabileceğiniz küçük ama etkili çözümler mevcut. Özellikle vitamin ve mineral depoları olarak adlandırılan meyve ve sebzeler sizin için birer kurtarıcı olacak ve bedeninizin geri kalmadan çalışan bir saat olmasına yardımcı olacaktır.

Eklem Ağrılarınız için: Günümüzde birçok insan maalesef masa başı iş yapmaktadır. Sürekli oturmak, hareketsiz yaşam biçimi eklemlerinizde ağrılara neden olabilmektedir. Kalsiyum içeriği zengin olan süt ve ürünleri yanında yeşil renkli sebze ve meyveler eklem ağrılarınız için en önemli besinlerdir. Kivi, ıspanak, brüksel lahanası, avokado, marul, roka tüketimine beslenme düzeninde daha sık yer verilmelidir. Ayrıca brokoli yüksek kalsiyum ve antioksidan özelliği nedeni ile tüketilmesine özen gösterilmelidir. Yüksek miktarda protein içeren diyetlerde uzun zamanda eklem sorunlarına ve dayanılmaz eklem ağrılarına sebep olabilir. Aman dikkat!

Baş Dönmesi ve Baş Ağrıları: Özellikle çok yoğun çalıştığınız günlerde baş ağrıları veya ani baş dönmeleri kaçınılmaz bir durum olmaktadır. Baş dönmesini engellemek için kan şekerinizi yavaş yükselten besinleri gün içerisinde daha fazla tercih etmelisiniz. Tam undan yapılmış olan ekmek tüketmek, sebze ve meyve gibi lifli besinleri daha fazla tüketmek dengeli seyreden kan şekeri anlamına gelmektedir. Ayrıca yüksek potasyum içeriği nedeni ile gün içerisinde muz, üzüm suyu, elma suyu tüketmek baş dönmesi problemlerinizi ortadan kaldırmakta size destek olur. Ara öğünlerde tüketeceğiniz ton balıklı tam buğday ekmeğine sandviçin de olumlu etkileri olduğu gözden kaçmamalıdır.

Çarpıntım var diyorsanız: Stresli bir yaşam, düzensiz beslenme, sürekli çay ve kahve tüketimi çarpıntının ana sebebidir. Gün içerisinde çay ve kahve tüketimini azaltıp yerine kara üzüm suyu veya elma suyu tüketmek çarpıntıyı engelleyecektir. Özellikle akşam yemeklerinde tüketeceğiniz bir-iki kadeh kırmızı şarapta kalp sağlığınız açısından olumlu etkileri bulunur. Stresi yenerek çarpıntılara son vermek için seratonin salgılanmasını arttıran peynir, kakao, çikolata gibi besinleri küçük miktarlarda tüketin.

Zihninizi Rahatlatmak mı istiyorsunuz?: Yorgun geçen bir günden sonra dinlenmek en doğal hakkınız. Ailenize daha fazla zaman ayırmak ve gün içerisinde yaşadıklarını biran evvel unutmak için kendinize muhteşem görünümlü meyve tabağı hazırlayabilirsiniz. Özellikle vücutta mutluluk hormonu olarak adlandırılan seratoninin salgılanmasını sağlayan çilek, kiraz, muzun tabakta bulunmasına özen gösterin. Ayrıca akşamları aileniz veya arkadaşınız ile yapacağınız 45 dakikalık yürüyüş vücutta seratonin salınımını arttıracaktır.

Halsizlik: Bedeninizin temponuza dayanamadığı günlerde antioksidanlara sarılmalısınız. Bağışıklık sisteminizi güçlendiren antioksidanlar sizin bir an evvel kendinizi toparlamanızı ve daha verimli çalışmanızı sağlar. C ve E vitamini ile selenyum içeriği zengin olan besinler bağışıklık sisteminizi güçlendirmektedir. Sarı ve turuncu renkli sebze ve meyveler en önemli antioksidan besinlerdir. Mango, kavun, ananas, balkabağı, kayısı, nar ve üzüm suyu tüketimini arttırın halsiz ve bitkinlikten kurtulun.

Hafızanızı Güçlendirmek için: Mavi ve mor renkli besinler hafızanızın daha güçlü olmasını sağlayan başlıca besinlerdir. Bu besinler incir, böğürtlen, yaban mersini, patlıcan, siyah üzüm veya suyu, kiraz, çilek, karpuz ve ahudududur. Bir çoğumuzun sevdiği bitter çikolatalar beyne daha fazla oksijen taşıması nedeni ile somon ise omega-3 içermesi nedeni ile hafızamızın daha güçlü olmasına katkıda bulunmaktadır. Hayvansal kaynaklı besinlerde bulunan B12 vitamini ise, hafızanızın güçlü kalmasını ve unutkanlığı önleyecek en önemli vitamindir.

Uykusuzluk mu çekiyorsunuz?: Saatlerce yatakta kalsanız bile uyumakta zorlanıyorsanız şeftali ve kayısı suyu ile muz sizin için özel meyveler olmalıdır.Çünkü bu meyveler sinirleri gevşetir ve sizi sakinleştirerek uykunuzun gelmesini sağlar.

Yaratıcılık için: Çocuğunuzun arkadaşlarından farklı olmasını ve başarılı olmasını istiyorsanız zencefil ve kimyon tüketmesini sağlayın. Zencefili çay olarak, kimyonu ise çayın içerisine koyarak tüketebilirsiniz.

Saç Dökülmesini Önlemek için: Genetik olarak saçlarınız dökülse bile bunu azaltmanın en kesin çözümü çinko mineralinin içerisinde bulunduğu besinleri daha fazla tüketmektir. Kabuklu deniz ürünleri, et, tavuk, balık ve süt çinkodan zengin besinlerin başında gelmektedir. Ayrıca A vitamini yetersizliği de saç dökülmesine neden olur. Bu nedenle A vitamininden zengin olan sarı-turuncu sebze ve meyvelere sofralarda yer açmalısınız.