Genel SağlıkHABERLER

RUH SAĞLIĞIMIZ KIRMIZI ALARM VERİYOR!

Bundan 6 yıl önce Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı rapor, Türk insanının ruh sağlığında alarm zilleri çaldığına işaret ediyordu. Öngörüler doğru çıktı. İşte çarpıcı bulgular

Ruh sağlığı problemi yaşayanların sayısanda patlama yaşanıyor. 5 yıl sonrasıyla ilgili tahminlerse dudak uçuklatan cinsten. Bakanlık, tüm il ve ilçelerdeki devlet hastanelerine, “psikiyatri servislerinin güçlendirilmesi ve yeni uzmanlar atanması” yönünde genelge gönderdi.

Nokta Dergisi’nin yaptığı derlemeye göre, toplumun 4’te 1’ine tekamül eden yaklaşık 20 milyon ruh sağlığı sorunlu insan bulunuyor. Üstelik bu 20 milyon insanın en az 7 milyonunun acil tedavi alması şart.

Kalan 13 milyonun uzmana danışması önemli. Bu durum gerekli önlemlerin alınmaması durumunda ise yığınla bekleyen potansiyel ruh hastaları anlamına geliyor. Uzmanların şimdilerde dikkatle üzerinde durduğu konu; “yıllar önce toplum ruh sağlığında tahmin edilen noktaya bugün gelindi. Peki, bugünkü verilerden hareketle beş yıl sonra ruh sağlığı göstergeleri nasıl bir hal alacak? İşte o çarpıcı tahminler bu soruya cevap olarak karşımıza çıkıyor.

Bakırköy Psikiyatri Tedavi ve Araştırma Merkezi’nden Uzman Dr. Ayhan Akcan, gelinen son durumu özetliyor ve işin önemine dikkat çekiyor: “Beş yıl önce toplum ruh sağlığı ile ilgili konuları tartışırken, madde kullanımının, marjinal akımların, depresyonun, cinnet olaylarının, intiharın ya da benzeri durumların artacağını söylüyorduk. Hepsinde tahmin edilen oranların da üzerinde artış oldu. Şimdi ise ülkenin bir beş yıl sonra geleceği noktayı tartışıyoruz. Bu da demek oluyor ki artık kaybedilecek vakit kalmadı.

Önlem alınmazsa beş yıl içinde yılda bir milyona yakın soygun olayları ile karşılaşabiliriz. İnsanlar, şimdi gece saat 23.00-24.00’e kadar dışarıda kalabiliyor. Ama beş yıl sonra bu mümkün olmayabilir. Tıpkı ABD’de olduğu gibi. Yine üzerine gidilmezse, okullarda madde kullanımındaki artışın yanı sıra, hırsızlık, aile içi boşanmalar, tecavüzler, cinayet ve intihar olaylarında tahmin edilenin de üzerinde artışlar yaşanır. Yani bir bakıma suç dosyası kabarmış, huzursuzlukların baş gösterdiği, mutsuz insanların çoğunlukta olduğu bir Türkiye.”

Kaynak: Nokta