RİZE’DE BULAŞICI HASTALIKLARA KARŞI ÖNLEM

Rize İl Hıfzıssıhha Kurulu, Güneysu ve Çayeli ilçelerinde, 23 Temmuz’da meydana gelen sel felaketi sonrası ortaya çıkabilecek bulaşıcı hastalıkların engellenmesi için alınacak önlemler konusunda toplantı tertip etti.

Vali Bülent Karaçöl başkanlığında tertip olunan toplantıda, sel sebebi ile sağlık hizmetlerinin sunumunda olağanüstü şartlara uygun hareket etme gereğinin ortaya çıktığı belirtildi.

Toplantıda, afet sonrası ortaya çıkabilecek bulaşıcı hastalıkların önlenmesi için içme ve kullanma sularının kontrol altına alınıncaya kadar mutlaka kaynatılarak tüketilmesi, kaynağı belli olmayan suların kesinlikle tüketilmemesi, bulanık akan suların içme ve kullanma suyu olarak kesinlikle kullanılmaması gerektiği vurgulandı.

Su kesintilerinden sonra şebekeye verilen suların ilgili belediyelerce şok klorlama yapılarak şebekenin dezenfeksiyonunun sağlanması, bunun belediye anonsuyla halka duyurulması ve bu suyun içme amaçlı kullanılmamasına karar verilen toplantıda, çiğ yenen sebze ve meyvelerin klorlu su ile iyice yıkandıktan sonra tüketilmesi, zorunluluk halinde kullanma suları için Sağlık Müdürlüğü’nden klor tableti temin edilmesi gerektiği kaydedildi.

Toplantıda, sel nedeniyle içme ve kullanma suyu şebekesinin hasar gördüğü ilçe, belde ve köylerde, ilgili kurum ve kuruluşlarca şebekenin hızla onarılması ve bir an önce halka sağlıklı su temin edilmesi kararlaştırıldı.

Ayrıca, olası bulaşıcı hastalıklardan korunmak için sağlık kuruluşları, belediyeler, kaymakamlıklar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla işbirliği yapılarak, halkın bilgilendirilmesi oybirliğiyle kabul edildi.

Sel felaketi yaşanan bölgelerdeki gıda satış yerlerinin Çevre Sağlığı Gıda Denetim ekiplerince denetlenmesi, bozulmuş gıdaların usulüne uygun bertaraf edilmesi, yıkılan ev, ahır gibi yapıların enkazlarının, bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkmasına neden olacağından hızla ortadan kaldırılması da benimsendi.