RENK KÖRLÜĞÜNE LENSLİ ÇÖZÜM

Türkiye’de 3 aydır uygulanan bir yöntemle, renk körü olan kişilerin yüzde 97.5 oranında normal görmesinin sağlanıyor.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hikmet Özçetin, genelde doğuştan gelen bir hastalık olan ve bir süre öncesine kadar tedavisi olmayan renk körlüğünün artık tedavi edilebildiğini kaydetti.

Tıpta “Daltonizm” olarak bilinen, dünyada görülme sıklığı yüzde 6 olan renk körlüğünün kalıtsal olabildiği gibi görme siniri, görme noktası ve göz tansiyonu gibi bazı göz hastalıkları sonucunda da oluşabildiğini ifade eden Özçetin, hastalığın çeşitleri olduğunu belirterek, İngiltere’de 1 yıl önce geliştirilen ve Türkiye’de 3 aydır uygulanan sistem sayesinde, kalıtsal olan renk körlüklerinde özel tasarlanan bir lens aracılığıyla yüzde 97.5 oranında başarı sağlandığını dile getirdi.

Tedavinin Türkiye genelinde 20 hastaya uygulandığını ve başarısının da oldukça yüksek olduğunu ifade eden Özçetin, “Sistemde hastanın renk körlüğü saptanıyor ve renk körlüğü cinsine göre gözünün önüne lens konuluyor. Örneğin, yeşilden yoksun olan hastanın mavi gördüğü düşünülerek gözünün önüne sarı filtreli lens denenerek yeşil görmesi sağlanıyor. Lens denenirken de renk körlüğünü değerlendiren testlerle kontrol ediliyor. Sonuçta uygun olan renk tespit edilerek sipariş veriliyor. Bu tedavi renk körü olan insanların önünü açıyor” dedi.