Genel SağlıkHABERLER

RAMAZAN DA ORUÇ TUTMAK İSTEYEN KALP, DİYABET, REFLÜ VE BÖBREK HASTALARI NELERE DİKKAT ETMELİLER

Ethica Levent hastanesi beslenme danışmanı Dr. Gönül Ateşsaçan anlatıyor.

Diabet (şeker hastaları), tansiyon, mide, sindirim sistemi, hamile ve emzikli anneler ile 65 yaş üzeri yaşlıların, kanser hastaları ile sürekli ilaç kullanması gereken hastaların doktorlarının tavsiyelerine göre hareket etmeleri gerekmektedir. Bu tür hastaların oruç tutmalarının da sakıncalı olabileceği belirtilmektedir.

Sıcak hava ve sıvı kaybı nedeniyle bu tip hastaların genel durumlarında ve metabolik değerlerinde bozulma olabilir. Yine çok yaşlı kişilerin de sıvı kaybı ve sıcağa daha duyarlı oldukları unutulmamalıdır. Bu tip kişilerin oruç tutmaya başlamadan önce doktor kontrolünden geçmeleri önemli bir husustur.

· Kan şekeri ve tansiyon kontrolü mutlaka yapılmalı

· Mide şikayeti olanlar, mayalı yoğurt ve peynir, çiğ domates, tüketmemeye özen gösterin. Mide asidini artırırlar. Ayrıca çiğ meyve ve sebzeye dikkat edilmeli. Meyve ve sebzeler pişirilerek tüketilmelidir.

· Nane çayı ve rezene çayı mutlaka içilmeli, sindirime destek olur.

· Kalp hastası ve tansiyonu yüksek olanlarda özellikle elektrolit, su ve tuz kaybı dikkate alınmalıdır. 15 saat boyunca yeterli su alınamaması tansiyon düşüklüğü ve fenalık hissi sonuçlanarak kalpte sorunlar oluşturabilir.

· 12 saat boyunca çekilen açlık nedeniyle, kan şekeri ve tansiyon düşer ve iftardan sonra her ikisi hızla yükselir.

· Bunu yaşamamak için, yağlı makarna, pilav, börek ve şerbetli tatlılar, çok şekerli meyvelerden uzak durulmalıdır.

· Öğleden sonra saat 15:00-17:00 arası iki saatlik öğle uykusu, öncelikle kalp ritmini ve solunumu yavaşlatır. Vücudun ruhsal ve fiziksel dinlenmesini sağlar. Ayrıca su ve elektrolit kaybını önler

· Acıdan uzak durulmalı, çarpıntıya neden olabilir.

· Tarçın kan şekerini dengeler.

· Damar ve kalp sağlığı için Omega 3 alınmalı. Balık yemek çok önemli, ayrıca Omega 3 dışarıdan destek olarak alınabilir.

· Siyah çay ve kahve tüketilmemeli, aksi taktirde su kaybını artırır ve çarpıntıya neden olurlar.

· Çay; idrar söktürücü olduğu için gün içindeki susuzluğunuzu artırabilir

· Yine şeker hastalarının kan şekerlerini dengelemeleri için karbonhidratlı yiyeceklerin yanında mutlaka proteinli bir yiyeceği de tüketmeleri gerekir

· Eğer bir şeker hastası tatlı yemek istiyorsa; tatlıyı orucu açtıktan iki saat sonra yemeli ve yanında mutlaka bir bardak süt içmelidir.

· Şeker ve tansiyon hastaları ilaçlarını saatinde ve düzenli almalıdır.

· Hem şeker hastaları hem de tansiyon hastaları iftardan sonra 1.5 lt su, sahurda ise bir litre su içmelidir.