Genel SağlıkHABERLER

RAMAZAN BAYRAMI DİYABET HASTALARININ KÂBUSU OLMASIN

Ramazan (Şeker) Bayramı’na sayılı günler kaldı. Büyük bir coşkuyla beklenen bayram öncesi alınan şekerler ve hazırlanan tatlılar misafirleri bekliyor. İkram edilecek şeker ve tatlı için diyabet hastalarını uyaran Dünyagöz Maltepe’den Op. Dr. Füsun Uzunoğlu “Diyabet hastaları şeker ve tatlıdan uzak durmalıdırlar. Çünkü kan şekerinde ani yükselme ve ardından ani düşme nedeniyle baş dönmesi, halsizlik ve çarpıntı hatta şuur bulanıklığı yaşayabilir. Bu durum görmede bulanıklık şeklinde de kendini gösterebilir” dedi.

Ramazan ayı geride kalmak üzere. Ardından ise 3 gün sürecek Ramazan Bayramı başlayacak. Ramazan Bayramı deyince akla ilk olarak şeker ve tatlı geliyor. Bayramlaşmaların ardından misafirlere ikram edilen şeker ve tatlı, diyabet hastalarının ise kâbusu olabiliyor.

Yaşlanmaya da neden oluyor

Dünyagöz Maltepe’den Op. Dr. Füsun Uzunoğlu, şeker hastalarının özelliklikle de insülin kullanan hastaların bayramda kesinlikle şeker ya da tatlı yememeleri gerektiğini vurguladı. Sağlık sorunu olmayan kişilerin bile şeker ya da tatlıyı çok fazla tüketmemeleri konusunda tavsiyede bulunan Op. Dr. Füsun Uzunoğlu, “Şeker vücutta yaşlanmaya neden oluyor. Şekerin vücutta enflamasyonu arttırıcı etkisi var. Bu mikrobik olmayan bir iltihap demek. Başta, göz, böbrek ve sinirler olmak üzere vücuttaki birçok organı tehdit ediyor, dejeneratif hastalıklara zemin hazırlıyor” dedi. Op. Dr. Uzunoğlu, diyabet hastalarının bayramda tatlı ya da şeker tüketmeleri halinde kan şekerindeki ani yükselme ve ardından düşme sonucu kısa sürede baş dönmesi, zihin bulanıklığı, çarpıntı, halsizlik gibi problemler yaşayabileceğini ifade ederek, hastanın bu durumun ardından bulanık görme problemiyle de karşı karşıya kalabileceğini açıkladı.

Meyve ikram edelim

Op. Dr. Uzunoğlu, bayram ziyaretlerinde şeker hastası olduğunu bildiğimiz misafirlere fazla tatlı olmayan meyveler ikram edilmesini önererek, “Şeker hastaları suni tatlandırıcılardan ve hazır gıdalardan da uzak durmalılar. Çok çeşitli hazır gıda maddelerinde değişik isimler altında bulunan gizli şekerler de şeker hastaları için tehlike oluşturuyor” dedi.