Genel SağlıkHABERLER

RA HASTALARI “DİKKAT ARTRİTİM VAR” İLE SAHNEDE

Romatoid artrit hastaları ‘’Dikkat Artritim Var!’’isimli yaratıcı drama ve tiyatro oyunu ile 4. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’nda hastalığa dikkat çekecek.

Romatoid artrit hastaları ‘’Dikkat Artritim Var!’’ isimli yaratıcı drama ve tiyatro oyunu ile 4. Uluslararası Portakal çiçeği Karnavalı’nda hastalığa dikkat çekecek. ünlü oyuncu ve devlet sanatçısı Ayla Algan yönetmenliğindeki İstanbul Drama Sanat Akademisi ile 7 hafta boyunca çalışmalar yapan romatoid artrit hastaları, günlük yaşamda yaşadıkları sorunlara sanat ile dikkat çekecek. İç Hastalıkları ve Romatoloji Uzmanı Prof. Dr. Süleyman özbek’in de romatoid artrite dikkat çekmek için yer alacağı ‘’Dikkat Artritim Var!’’ karnaval kapsamında 8 Nisan 2016 Cuma günü saat 18.00’de Adana, Seyhan’daki Atatürk Parkı’nda seyirciyle buluşacak.
Romatizmal hastalıklar arasında en sık karşılaşılan romatoid artrit (RA), dünya genelinde yetişkin popülasyonun yaklaşık olarak %1’ini etkilemektedir. Türkiye’de erişkin nüfusta ise her 1000 kişinin 5’inde romatoid artrit olduğu tahmin edilmektedir. Halk arasında iltihaplı eklem romatizması olarak da bilinen romatoid artrit, teşhis ve tedavide gecikme gibi nedenlerle eklemlerde fonksiyon kaybı ve kalıcı şekil bozukluğuna varan sonuçlara yol açıyor. Romatoid artrit, kadınlarda erkeklere oranla 3 kat daha fazla görülüyor. Genellikle 20 – 45 yaş arasında ortaya çıkan; el bilekleri, elin küçük eklemleri ile dizleri, dirsekleri, ayak bileklerini ve ayağın küçük eklemlerini tutan bir bağışıklık sistemi hastalığı romatoid artrit, şekil bozukluğu ve fonksiyon kaybı nedeniyle hastaların günlük yaşamlarına devam etmelerini engelliyor. Ayrıca, hastalık yüzünden hastaların yaşam süresi 10 yıl kadar kısalabiliyor.
Hastalığın neden olduğu bu fiziksel ve psikolojik yıkımlara dikkat çekerek toplumu bilinçlendirmek ve hastalara destek olmak amacıyla Türkiye’nin ilk romatoid artrit yaratıcı drama ve tiyatro oyunu ‘’Dikkat Artritim Var!’’, 4. Uluslararası Adana Portakal çiçeği Karnavalı’nda sahnelenecek. Halka açık olarak gerçekleştirilecek ‘’Dikkat Artritim Var!’’, 8 Nisan 2016 Cuma günü saat 18.00’de Adana, Seyhan’daki Atatürk Parkı’nda seyircisiyle buluşacak.
İç Hastalıkları ve Romatoloji Uzmanı Prof. Dr. Süleyman özbek de sahnede
Ayla Algan’ın sanat yönetmenliğindeki İstanbul Drama Sanat Akademisi ile 7 hafta boyunca yaratıcı drama çalışmaları yapan romatoid artrit hastaları günlük hayatta yaşadıkları sorunları, UCB Pharma’nın koşulsuz olarak desteklediği gösteride eğlenceli bir dille aktaracak. İç Hastalıkları ve Romatoloji Uzmanı Prof. Dr. Süleyman özbek de hastalara destek olmak ve romatoid artrite dikkat çekmek için ‘’Dikkat Artritim Var!’’da oyuncu olarak yer alacak.
Erken teşhise dikkat çekilecek
Kendisi de oyuncular arasında yer alan İç Hastalıkları ve Romatoloji Uzmanı Prof. Dr. Süleyman özbek etkinlik hakkında şunları söyledi: ‘’Romatoid artrit, romatizmal hastalıklar arasında bugün en sık görülen rahatsızlık. Ancak, ne yazık ki hastalık hakkında halkımız yeterince bilinçli değil. Erken teşhisin hayati önem taşıdığı bu rahatsızlığın, gecikmiş tedavi nedeniyle birçok kişide kalıcı sakatlıklara neden olduğunu görüyoruz. ‘’Dikkat Artritim Var’’ tiyatro gösterisi ile romatoid artrit ile yaşayan hastaların karşılaştıkları zorluklara ve hastalığa dikkat çekerek erken teşhisin önemini vurgulayacağız’’ dedi.