Genel SağlıkHABERLER

‘PSİKOLOĞA GİDEN ÇOCUĞA DOĞRUYU SÖYLEYİN’

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Suna Taneli, anne babaların, psikoloğa götürdükleri çocuklarına nereye gittiklerini mutlaka söylemeleri gerektiğini bildirdi.

Çocukların genellikle aileleri tarafından psikoloğa getirildiğini belirten Prof. Dr. Suna Taneli, “çocuk, bir anda bizi karşısında gördüğünde şaşırıyor ve sorunlarını bizimle kolay kolay paylaşmıyor” dedi.

Prof. Dr. Suna Taneli, Bursa’da devam eden “6. Aile Hekimliği Kongresi” kapsamında düzenlenen “Çocuk ve Ergende Ruh Sağlığı” konulu panelde, kongreye katılan aile hekimlerine, problemli bir çocukla karşılaştıklarında nasıl davranmaları gerektiğini hakkında bilgi verdi. Çocukların genellikle aileleri tarafından psikoloğa getirildiğini belirten Taneli, “Anne babalar, bize getirirken çocuklarına psikoloğa gittiklerini söylemiyorlar. Çocuk, bir anda bizi karşısında gördüğünde şaşırıyor ve sorunlarını bizimle kolay kolay paylaşmıyor. Bu nedenle, çocuklar psikoloğa götürülürken onlara nereye gittikleri açıkça söylenmeli” dedi.

Taneli, hastaların psikolojik tedavi öncesinde mutlaka bedensel ve nörolojik muayeneden geçirilmesi gerektiğini ifade ederek, bir belirtinin bedensel bir hastalık ya da doğuştan gelen bir sendromun ifadesi olabileceğini kaydetti.

Çocuk ihmal ve istismarının toplumda oldukça arttığına değinen Taneli, “Gün geçmiyorki biz bu tarz çocukları muayene etmeyelim. İhmal ve istismarın sonuçları çok ciddi olabilir. Önceleri kültür düzeyi düşük ailelerin çocuklarına şiddet uyguladıkları düşünülüyordu, ancak böyle değil. Topumun her kesiminde bu tarz olaylara rastlanabiliyor” diye konuştu.

İntihar düşüncesi her yaşta dikkate alınmalı

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı Bilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Yeşim Taneli de, ergenlik döneminin yaşamın ilk bir yılı hariç en hızlı gelişmenin yaşandığı bir dönem olduğunu söyledi. Her ergenin içinde bulunduğu duruma tepkilerinin farklı olduğunu dile getiren Taneli, “Ergenlikteki sorunlar normal ergen sorunlarını aştığında, ergenin anne babasıyla arasındaki çatışma ergenin psikolojik durumunu tehlikeye düşürdüğünde, mutlaka psikolojik tedaviye ihtiyaç vardır” dedi.

Taneli, ergenlik döneminde önemli bir problemin de intihar düşüncesi olduğuna dikkati çekerek, bu düşüncenin her yaşta ciddiye alınması ve mutlaka bir uzmanla görüşülmesi gerektiğini vurguladı.