Genel SağlıkHABERLER

PROFESYONEL SPORCULARA DOĞAL DESTEK

Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı, profesyonel sporcuların “Ritmik Masaj” ile antrenman yorgunluğunu daha çabuk atarak sahaya daha enerjik çıkabileceğini açıkladı.

ülkemizde 11 yılı aşkın süredir “Ritmik Masaj” (EECP) tedavisini koroner kalp hastalarında uygulayan ve aldığı başarılı sonuçları yurt içi ve yurt dışı tıp kongrelerinde sunan Prof. Avcı, bu uygulamanın profesyonel sporculara sağlayacağı yararlar ile ilgili şu açıklamada bulundu:
Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı; “Ritmik masaj, vücudun belden aşağısına, kalp ritmi ile uyumlu olarak yapılan derin adale masajıdır. Bu masaj, vücutta kan dolaşımını canlandırmakta, tüm organların damarlarını genişletmekte ve kanlanmasını arttırmaktadır. Bu etkisi ile profesyonel sporcularda antrenman sırasında yoğun şekilde çalışan kaslarda biriken metabolizma artıklarını çabuk uzaklaştırılmakta, antrenman sonu yorgunluğun çabuk atlatılması sağlamaktadır” diyor. Prof. Dr. Avcı, bazı ülkelerde profesyonel sporculara antrenman sonu, alışılmış masaj uygulaması yerine “Ritmik Masaj” uygulandığını, sporcuların daha çabuk toparlanmasını ve ertesi gün sahaya daha enerjik çıkmasını sağladığına değiniyor.
Nasıl Uygulanıyor?
Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı Ritmik Masajın, sırt üstü yatar durumdaki kişinin belden aşağısına sarılan sargıların her kalp atımında ardı sıra şişirilip boşaltılması ayarlanarak, otomatik olarak yapıldığını söyledi. Ortalama bir saat süren uygulama sırasında kişilerin çoğunlukla uykuya daldığını, uygulama sonunda yanakları kızarmış ve enerjik olarak masajdan kalktığını belirtiyor.