Genel SağlıkHABERLER

PORSELENLE GELEN GÜZELLİK

Sağlıklı ve beyaz dişler, gerek sosyal yaşamda gerekse iş dünyasında insanların dikkat çekmesini sağlayan birer estetik öğedir. Ancak herkes özgürce gülümseyebilecek kadar şanslı olmayabiliyor. Özgürce gülümseyebilmek için sağlıklı ve düzgün dişlere sahip olmamız gerekir. Bu bağlamda birçoğumuzun problemi genellikle ön dişlerde olmasına rağmen bazen de problem yıllar öncesinden hatta çocukluk yıllarımızdan kalmış eski dolgular olabiliyor. Yıllar öncesinin teknolojisiyle yapılmış bu eski dolgular konuşurken ya da gülerken kötü bir şekilde görünebiliyorlar. Her ne kadar inci gibi dişlere de sahip olsanız o siyah görüntü bir anda bütün görüntünüzü bozabilir.

Sadece görsellik için değil;

Bu eski dolguların sadece görselliğe etkisi bulunmadığını belirten Plusdent Diş Kliniği’nden Diş Hekimi Onur Öztürk bu eski dolgulardaki dolgu ve diş arasındaki mesafenin zamanla açılıp içeriye yemek artıklarının girmesine ve bununda çürüklere neden olabileceğini belirtiyor. Öztürk “Diş hekiminizin yaptığı genel kontrollerde mutlaka bunları da kontrol etmesi gerekmektedir.” diyor, öncelikle sağlık açısından gerekli ise bunların değiştirilmesini öneriyor ve diş hekimliğinde diş dolguları için kullanılan porselen dolguları bize açıklıyor.

Porselenden Dolgu (Porselen İnley ya da Onley) olur mu?

Eskiden çürük sebebiyle oluşan diş boşluklarına tek alternatif amalgam dolgu iken günümüzde yerini kompozit ve porselen dolguya bırakmıştır. Genelde iki seans gerektiren bu işlem estetik olduğu kadar sağlık açısından da başarılıdır. Günümüzde diş hekimliğinin geldiği son noktada bulunan bu teknoloji ile kalan diş duvarları korunarak dişlerin kırılması engellenmektedir.

Porselen dolgular laboratuarda hazırlanan üstün estetik ve dayanıklılığa sahip dolgulardır. Kompozit (beyaz) dolgulara göre, uygulandıkları diş ve komşu dişler ile daha fazla uyumludur. Bu, dolgunun ağız dışında laboratuar ortamında hazırlanma özelliğinden ve daha iyi doku uyum sahip olmasından kaynaklanır. Dişin kırık, çürük veya eski dolgulu kısmı uzaklaştırıldıktan sonra kalan sağlam bölümün ölçüsü alınarak laboratuara yollanır. Laboratuar ortamında, hassas bir teknoloji ile hazırlanan model, özel malzemeler sayesinde mükemmel estetik ve fonksiyona sahip dolgular elde edilir.

Porselen Dolguların Birden Çok avantajı Vardır;

* Yüksek derecede ESTETİK
* Metal görünmemektedir
* Dişe güçlü yapışma
* Renkleşmeme
* Dişi çürüklere karşı koruma
* Büyük kaviteler için en ideal çözüm
* Uzun Ömürlü