Genel SağlıkHABERLER

‘PARA İÇİN İNSAN KESMEYECEĞİZ!’

Özel sağlık hizmetlerinin sektör haline gelerek hayatımızın dört bir yanını ahtapot gibi sarmasıyla toplumsal olarak birkaç basamak yükseğe çıktık.

Eskiden sadece zenginlerin yararlandıkları az sayıdaki pahalı özel sağlık kuruluşları son yıllarda “halka inme” hamlesi yaptı. Özel sağlık kuruluşları şubeler halinde zincirler oluşturdular. Onlara parası yetmeyen garibanlar ise kentlerin kenar mahallerinde açılan küçük özel hastanelerde paralarının yettiği kadar tedavi imkanlarına kavuştular.

Böylece sağlık alanında zengin-fakir ayrımı eski zalimliğinden sıyrılmaya başladı.

Özel sağlık kuruluşları herkese –parası kadar- hizmet verir hale gelmişti.

Fakat burada da şöyle bir sorun ortaya çıktı:

-Toplam ciro, kâr-zarar, bilanço, yıl sonu hasılatı vb. gibi ticari hareketlilik vardı. Bu hesaplara göre firma yani sağlık kuruluşu yeterince kâr edemediğini düşünüyordu.

Yapılması gereken basitti: Hasta sayısıyla birlikte tedavi kademelerinde artış sağlanacaktı.

Sağlandı.

Özel sağlık kuruluşunun kapısından giren hasta en geç bir iki saat içinde ameliyat masasına yatırılarak, kesilip biçiliyordu. Ki, işletmenin kârlılık oranına bir halel gelmesin.

Hatta işleri o boyuta getirmişlerdi ki, yakaladıklarını kesiyorlardı.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden Jinekoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Tarık Altınok, bir gün dayanamayıp isyan etmişti:

-Bazı meslektaşlarımız kadınlarda yumurtalık bırakmadılar!

Tarık Hoca şöyle diyordu:

-Basit bir ilaç tedavisiyle iyileşecek olan yumurtalık iltihabı için ameliyat kararı verip, sağlık hizmetinin faturasını yükseltiyorlar. Bunu ahlaki bulmuyorum.

Yine Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Oran, 2000 yılında büyük bir özel sağlık kuruluşunda 11 milyar ödeyerek çıkacağı sözünü alarak by-pass ameliyatı oldu. Sanayici oğlu Umut Oran, babasını koma halinde Çapa Tıp Fakültesi’ne götürürken tam 70 milyarlık fatura ödemişti. Baba Oran bir daha iyileşemeyecekti.

Bu türden haberler her nedense büyük medyada fazla yer almasa da kulaktan kulağa yayılıyordu.

En sonunda Özel Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) şemsiyesi altında 11 maddelik bir Etik Sözleşmesi imzaladılar:

-Ticari çıkar sağlamak amacıyla uygunsuz muayene, tedavi ve cerrahi girişimde bulunmayacağımıza söz veriyoruz!

Hadi bakalım görelim sizi:

-Bundan sonra para için insan kesmeyin!