Genel SağlıkHABERLER

PALYAÇO DOKTORLAR MUTLULUK SAÇIYOR!…

Hastanedeki Çocukların Geçirdikleri Zor Anlara Mutluluk Katmak Amacıyla Çalışan THEODORA Çocuk Hizmetleri Vakfı, Çocuklar İçin Yaratıcı ve Eğlendirici Aktiviteler Gerçekleştiriyor.

Hastanelerde kısa veya uzun dönemli tedavi gören çocukların acılarını hafifleterek, onların eğlenmelerine ve gülmelerine yardımcı olmayı hedefleyen THEODORA Çocuk Hizmetleri Vakfı, İstanbul’da 5 hastanede çocukları ve ailelerini mutlu etmek için çalışıyor. THEODORA Çocuk Hizmetleri Vakfı tarafından özenle seçilen profesyonel sanatçılar, ‘Theodora Palyaço Doktorları’ olarak hastanelerde tedavi gören çocukları müzik, sihirbazlik oyunları ve hikayelerle eğlendirip onların hoş vakit geçirmelerini sağlıyor. ‘Sevgi Doktorları’, bu ziyaretlerinde sağlık durumları ve hareket kabiliyetine göre çocukların da katıldıkları skeçler, oyunlar ve gösterilerle geçirdikleri zor anların etkisini hafifletmeye ve onları neşelendirmeye çalışıyorlar.

1993 yılında, İsviçre’de André ve Jan Poulie kardeşler tarafından, anneleri Theodora Poulie’nin anısına kurulan vakıf, Türkiye’de 2000 yılından beri THEODORA Çocuk Hizmetleri Vakfı adıyla hizmet veriyor. Türkiye dışında 8 ülkede daha faaliyet gösteren Palyaço Doktor Projesi ile 108 Theodora Palyaço Doktoru, toplam 87 hastaneye her hafta periodik ziyaretler yaparak çocukları mutlu ediyorlar. Türkiye genelinde, tüm hastanelerdeki çocuk kliniklerine ‘Palyaça Doktor’ programını yaymayı hedefleyen THEODORA Çocuk Hizmetleri Vakfı, bu hizmeti hastanelere ücretsiz olarak sunuyor.

HASTANELERDEKİ ÇOCUKLARIMIZ İÇİN PALYAÇO DOKTORLAR

THEODORA Çocuk Hizmetleri Vakfı tarafından özel olarak seçilmiş ve yetiştirilmiş gösteri sanatçıları olan 8 ‘Palyaço Doktor’, yılda 24.000’in üzerinde çocuk ve refakatçi aileyi ziyaret ederek çocukların hastanede geçirdikleri zor zamanları neşelendiriyor. Profesyonel sanatçılar olan ve halihazırda sihirbazlık, rol yapma, hikaye anlatma, mim ve balon heykeltraşlığı gibi çeşitli sanatsal becerilere sahip ‘Palyaço Doktorlar’, hastane ortamında çalışabilmeleri amacıyla özel eğitimlerden geçmektedirler. Hasta bir çocuğa ve çocuğun ailesine nasıl yaklaşılması gerektiğini bilmek vakıf çalışmaları için büyük önem taşıdığından Theodora sevgi doktorlarına, hastane prosedürleri, enfeksiyon kontrolü, fiziksel ve psikolojik hastalık bilgileri, hastaların psiko-sosyal geçmişlerinin göz önüne alınması ve hastanelerde bulunan pediatri servislerinin yapısı ile ilgili konularda tıbbi eğitimler verilmektedir. Görevleri en iyi hizmeti devamli olarak verebilmek olan ‘Palyaço Doktorlar’ hasta gizlilik kuralları çerçevesinde çalışarak herhangi bir terapi veya tibbi müdahalede bulunmamaktadırlar.