OZON TEDAVİSİ ORGAN KURTARIYOR

Avrupa’da yıllardır uygulanan ancak Türkiye’de fazla bilinmeyen ozon tedavisinin hem organ hem de hayat kurtardığı belirtildi.

Bakteri öldürücü ve virüs çoğalmasını önleyici özelliği bulunan ozon tedavisi, dokuların oksijenlenmesini de sağlıyor. Şeker hastalığının verdiği hasar nedeniyle kesilmek zorunda kalan ayaklar, ozon tedavisi sayesinde kurtarılabiliyor.

Bursa’da ozon tedavisi uygulayan Nuc-On Tıp Merkezi doktoru Murat Baş, medikal ozonun, normal oksijenin tedavide kullanılan şekli olduğunu söyledi. Ozonun, bakteri öldürücü ve virüs çoğalmasını önleyici özelliği sayesinde enfekte olmuş yaraların ve virüslerin yol açtığı hastalıkların tedavisinde kullanıldığını ifade eden Baş, bu yöntemden, kan dolaşımını artırıcı etkisi bulunduğu için dolaşımla ilgili bozukluklarda, diyabet hastalarının ayaklarında görülen iyileşmeyen yaralarda, hipertansiyonda ve astımda başarıyla yararlanıldığını kaydetti.

DİYABET HASTALIĞI

Baş, diyabet hastalığının önemli komplikasyonlarından biri olan ve ayak kesilmelerine bile yol açabilen “Diyabetik ayak sendromu”na da değinerek, şunları söyledi: “Bu hastalık, ayrıca kan akımı da azaldığı için tedavide kullanılan ilaçların ayağa yeterince ulaşmasını zorlaştırır. Ayak ve bacaklarda açılan yaraların bakım ve tedavileri iyi yapılamadığı için hastaların yüzde 50’sinin ayak, parmak, bacak gibi uzuvlarından biri kesilmek zorunda kalıyor. Ozon tedavisi dokuların oksijenlenmesini sağlayarak ayakların kesilmesini büyük oranda önlüyor.”

HASTA BÖLGEYE OKSİJEN VERİLİYOR

Avrupa’da yıllardır uygulanan bu tedavinin hem organ hem de hayat kurtarıcı etkisi olduğuna dikkati çeken Baş, şöyle konuştu: “Bu tedavi, Türkiye’de pek bilinmiyor, birkaç büyük hastane dışında uygulanmıyor. Ozon tedavisinin uygulaması ve süresi kişiye göre değişiyor. Hasta bölgeye oksijen vererek dolaşımın düzelmesini sağlıyoruz. Dokunun oksijenlenmesi nedeniyle kendini tamir etme yeteneği uyarılarak yara iyileşmesi sağlanmaktadır. Biz bu tedaviyi 3 aydır başarıyla uyguluyoruz. Ozon tedavisi herkese uygulanabiliyor. Yan etkisi yok.”