ORTAK DİŞ FIRÇASI TEHLİKE SAÇIYOR

Kırsal kesimde diş fırçalama alışkanlığının çok az olduğu, aynı zamanda bu yörelerde yaygın olan ortak diş fırçası kullanımı nedeniyle bulaşıcı hastalıklara da davetiye çıkarıldığı bildirildi.

Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nafiz Bozdemir, “ortak diş fırçası kullananlar, sağlıklı dişlere kavuşmak isterken, ciddi riske giriyor” dedi.

Prof. Dr. Nafiz Bozdemir, Türkiye’de 4 kişiye yılda 1, İngiltere’de ise bir kişiye 2.4 diş fırçası düştüğünü söyledi. Ağız ve diş sağlığına verilen önemin büyük kentlerde bile çok düşük seviyelerde olduğu Türkiye’de, kırsal kesimde diş fırçalama alışkanlığının yok denecek kadar az olduğunu anlatan Prof. Dr. Bozdemir, bu yörelerde dişlerini fırçalayan kişilerin ise bilgisizlik nedeniyle ortak diş fırçası kullandıklarını gözlemlediklerini kaydetti.

Bozdemir, diş fırçasının hijyenik ortamlarda korunması gerektiğini, fırçalama işlemine başlamadan önce fırçanın suyla iyice yıkanmasının sağlık açısından büyük önem taşıdığını ifade ederek, şunları söyledi: “Konu bu kadar hassas olmasına karşın kırsalda dişlerini fırçalama alışkanlığı kazanan az sayıdaki kişinin ortak diş fırçası kullanımı nedeniyle sağlıklı dişlere kavuşmak isterken, riske girdiklerini görüyoruz. Bir ailede tek fırçayı çok sayıda kişinin kullanması, bulaşıcı hastalıklara açık davetiye çıkarmaktır. Çünkü, ağız vücudun bir parçasıdır. Bu noktadan bakacak olursak, yalnızca ağız ve diş hastalıkları açısından değil tüm bulaşıcı hastalıklar açısından risk artar. Ortak kullanım ile aralarında AIDS’inde bulunduğu kan yoluyla bulaşan hastalıkların yayılması kolaylaşır.”

TV DİZİLERİ ARACI OLSUN

Ağız ve diş sağlığında arzulanan noktaya gelinmesi için eğitimin şart olduğunu vurgulayan Bozdemir, şöyle devam etti: “Aileden başlayarak, eğitim kurumları ve toplumun her aşamasında bilgilendirme çok önemli. Diş fırçalamanın önemini her platformda anlatmalıyız. Son dönemlerde televizyonlarda sıkça yer alan diziler bu konuda faydalı olabilir. Ağız ve diş sağlığına ilişkin olarak televizyon dizileri aracığılıyla verilecek mesajlar, hem geniş kitlelere ulaşabilir, hem de daha akılda kalıcı olabilir. Sorunların çözümü eğitimden ve bilinçli bir toplum olmaktan geçiyor.”