ORTA KULAK İLTİHABI TEHLİKESİ

5 büyük şehirde yapılan araştırmaya göre 0-7 yaş grubu çocuklarda görülen kulak iltihapları işitme kaybına yol açıyor.

Türkiye’deki 0-7 yaş grubu çocukların yüzde 43’ünde kulak ağrısı görüldüğü, kulak enfeksiyonlarının ise yüzde 40’ının işitme kaybına sebep olduğu belirtildi. Orta kulak iltihabının, antibiyotik tedavisi yeterli derecede uygulanılmadığı takdirde, duyma bozukluklarına ve öğrenme güçlüklerine yol açtığı da bildirildi.

Prof. Dr. Ülker Öneş (Çapa Tıp Fakültesi Pediatri Ana Bilim Dalı öğretim üyesi) ve Doç. Dr. Yıldız Söylemez (Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Pediatri Ana Bilim Dalı öğretim üyesi) başkanlığında İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Samsun il merkezleriyle, bu illerin kırsal bölgelerinde bir araştırma gerçekleştirildi. Sosyo ekonomik açıdan farklı 500 annenin kaynak oluşturduğu araştırmada, 0-7 yaş grubundaki çocukların yüzde 43’ünde kulak ağrısına rastlandı. Araştırma, çocukların yüzde 90’ının, çeşitli sebeplerle, önceden orta kulak iltihabı geçirmiş olduklarını ortaya koydu.

Araştırma sonuçlarına göre, çocukların yüzde 87’si gibi büyük çoğunluğu ise, kulak ağrısı veya enfeksiyonuyla karşı karşıya kaldığında doktora götürülüyor. Yine annelerden alınan cevaplara göre, antibiyotik ilaçlar, 48 saat sonra çocuğun şikayetlerini gidermeye başlıyor.

Hastalık süresince istirahat etmek zorunda kalan çocuklar, okuldaki derslerinden geri kalıyor ve daha sonra sınavlarda başarısız oluyorlar. Ayrıca, orta kulak rahatsızlığı, çocuğun geceleri sık uyanmasına ve sabahları okula yorgun şekilde gitmesine sebep oluyor. Okula uykusuz giden çocuk da, eğitimden yeterince yararlanamıyor.

Araştırmalar, çocuklardaki orta kulak iltihabının yetersiz ölçüde tedavi edildiğini, bunun sonucu olarak da enfeksiyonun tekrarladığını gösteriyor. Antibiyotiklerle tedavi edilmeyen enfeksiyonlar ise, ileride ciddi işitme kayıplarına yol açıyor.