ANEMİ TARAMASINDA ÜRKÜTEN SONUÇ

Bursa’da, Uludağ Üniversitesi (U.Ü) Tıp Fakültesi Hastanesi’nde görev yapan hemşirelerce yapılan taramada, 7-8 yaş grubundaki her 2 çocuktan birinde gelişimi ve zeka düzeyini olumsuz etkileyen anemi tespit edildi.

“Hemşirelik Haftası” etkinlikleri kapsamında, Büyükşehir Belediyesi Yerel Gündem 21’nin katkılarıyla, 7-8 yaş grubundaki öğrencilerde anemi görülme sıklığını tespit etmek, tedaviye yönlendirmek ve anemi hakkında ebeveynleri bilgilendirmek amacıyla, Şehit Piyade Er Nezir Akgül İlköğretim Okulu 1. ve 2. sınıf, Anadolu İlköğretim Okulu 1. sınıf öğrencilerinden oluşan 297 öğrencide anemi taraması yapıldı. Taramada, öğrencilerin yüzde 43.8’inde kandaki alyuvar oranının normal olduğu belirlendi. Taramadan geçirilen öğrencilerin yüzde 47.9’unda hafif, yüzde 8.3’ünde ise ileri düzeyde anemi saptandı. Tarama sonuçları, okul idaresi ve ailelere bildirildi.

Tarama ile ilgili bilgi veren Hemşire Sevginer Akın, çocukların gelişimi ve zeka düzeyini olumsuz etkileyen aneminin tedavisi konusunda yapılması gerekenlerin ailelere aktarıldığını, bu ailelerin sağlık kuruluşlarına yönlendirildiğini söyledi. Aneminin ciddi bir sorun olduğunu, ancak doğru beslenme ve zamanında tedaviyle kolaylıkla önlenebileceğini kaydeden Akın, aneminin en önemli nedeninin demir eksikliği olduğunu bildirdi.

Demir eksikliğinin çocuklarda, iştahsızlık, uyuklama hali, üşüme, halsizlik, baş ağrısı gibi belirtilerin yanı sıra kilo kaybı, saç dökülmesi, hastalıklara dirençsizlik ve çabuk yorulmaya neden olduğunu ifade eden Akın, şunları söyledi: “Demir eksikliği olan çocuklarda ayrıca toprak, kum gibi maddeleri yeme isteği görülür. Çocuklarda demir eksikliği olduğunu, cilt renginden de anlayabiliriz. Bu çocuklarda cilt rengi soluktur. Cilt renginin solukluğu göz kapaklarının içine, dudaklara, avuç içlerine, tırnak yataklarına bakılarak anlaşılır. Çocukları anemiden korumak için bebeklik döneminde mutlaka anne sütü verilmelidir. İnek sütünün demir açısından yetersiz olduğu unutulmamalıdır. Demir yönünden zengin gıdalarla beslenmeye önem verilmeli. Bu gıdalar, dalak, karaciğer, kırmızı et, yumurta, pekmez, sebze, meyve, kabak çekirdeği ve köy ekmeğidir.”